1811 wyświetleń

Anglia

Opublikowano 18 marca 2021

Autor Admin

Ostatnia aktualizacja 18 marca 2021

Hazard i kasyna naziemne w Anglii

W Anglii obowiązuje system prawny common law, który znacznie różni się od systemu prawnego w naszym kraju. O ile u nas decydujące są akty prawne wydawane przez ustawodawcę, o tyle w Anglii decydują precedensy, czyli rozstrzygnięcia uzyskane na drodze sądowej. To one wyznaczają prawo, w tym również regulacje hazardowe, funkcjonujące w tym kraju. Mimo obowiązujących ograniczeń, rynek brytyjski cieszy się dużą popularnością ze strony zagranicznych operatorów.

Historia hazardu w Wielkiej Brytanii

Hazard w Wielkiej Brytanii może poszczycić się niezwykle barwną i długą historią. Pierwszą formą hazardu było obstawianie zakładów na wyścigi konne. Taka forma rozrywki była obecna już w pierwszej połowie XVI wieku. W drugiej połowie XVI wieku pojawiły się natomiast krajowe loterie zapoczątkowane przez królową Elżbietę.

Intensywny rozwój hazardu w Anglii przypada na wiek XIX. Wówczas pojawiły się pierwsze, profesjonalne firmy bukmacherskie, które oferowały wyścigi konne, a także pierwsze rozgrywki piłkarskie. W tym samym czasie coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się kasyna, w których oferowano gry karciane. Warto zaznaczyć, że przez wiele lat grano w karty na pieniądze w specjalnych salonach dla dżentelmenów. Kasyna upowszechniły tę rozrywkę, oddając ją do ogólnej dyspozycji społeczeństwa. Wiele kwestii związanych z XIX-wiecznym hazardem w Wielkiej Brytanii porusza popularny serial Peaky Blinders.

Regulacje prawne hazardu w Wielkiej Brytanii

Pomimo systemu common low, rządzący postanowili stworzyć akt prawny, który w pewnym stopniu reguluje hazard w Anglii. W 1999 roku wydano akt Gambling and Racing Control Act, który regulował kwestie związane z zakładami bukmacherskimi. Później, regulacje objęły także kasyna online. Usługi hazardowe w Anglii mogą świadczyć wyłącznie podmioty dysponujące odpowiednią licencją. Choć system ten jest bardzo zbliżony do polskiego, mniej rygorystyczne warunki sprawiają, że znacznie większa liczba operatorów zagranicznych decyduje się wkroczyć na rynek angielski. Tym bardziej, że brytyjska licencja hazardowa jest postrzegana za bardzo ekskluzywną.

Odrębnym prawem hazardowym odznaczają się pozostałe kraje Wielkiej Brytanii. W Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej uwzględniane są dowolne licencje hazardowe, w tym również te wydawane przez Maltę. Ponadto, wiele firm decyduje się na zarejestrowanie swojej działalności na Manie oraz Gibraltarze. To kolejny sposób na pominięcie konieczności wyrabiania angielskiej licencji, a także na obniżenie płaconych podatków. Za przestrzeganie obowiązujących regulacji prawnych odpowiada Komisja Hazardowa podlegająca pod Departament Kultury. Mediów i Sportu.

Jakie gry hazardowe są dostępne w Anglii?

Pomimo panujących obostrzeń prawnych, obywatele tego kraju mają niemal nieograniczony dostęp do hazardu. Kilkaset podmiotów oferujących zakłady bukmacherskie oraz kasyna online dysponuje licencją, która uprawnia do świadczenia usług na terenie Anglii. W kraju funkcjonuje również kilkaset kasyn naziemnych rozlokowanych w dużych miastach. W samej aglomeracji londyńskiej działa ponad 20 kasyn oraz kilkadziesiąt salonów gier oddających do dyspozycji klientów automaty slotowe.