7292 wyświetleń

Jednoręki Bandyta

Opublikowano 12 lutego 2020

Autor Admin

Ostatnia aktualizacja 21 grudnia 2020

Kiedy powstał pierwszy jednoręki bandyta?

Według oficjalnych informacji, pierwsze automaty wkroczyły do nowojorskich pubów już w roku 1981. Były to bardzo proste maszyny wyposażone w 3 bębny oraz jedną linię. Równie proste były zasady gry. Wystarczyło wrzucić monetę i pociągnąć wajchą po prawej stronie automatu. Stąd wzięła się nazwa jednoręki bandyta. Jeśli na środkowej linii pojawiły się trzy identyczne symbole, gracz otrzymywał wygrane pieniądze. Z biegiem lat, maszyny były usprawniane, jednak dopiero sto lat później pojawiły się pierwsze automaty z kilkoma liniami wygrywającymi.

Co ciekawe, w przypadku pierwszych jednorękich bandytów, gracze nie grali o pieniądze. Maszyny nie były bowiem wyposażone w system wypłacania monet. Jeśli komuś udało się trafić trzy identyczne symbole, wówczas, barman nagradzał go darmowym drinkiem lub cygarem. Dopiero kilkadziesiąt lat później, jednoręki bandyta został wyposażony w opcję wypłaty monet w monecie gdy gracz rozbił przysłowiowy bank.

Jednoręki bandyta w wersji online

Automaty wkroczyły do przestrzeni cyfrowej w latach 90. XX wieku. Wówczas powstawały pierwsze w historii kasyna internetowe. Początkowo, gry dostępne w takich serwisach były wiernymi kopiami stacjonarnych maszyn. Dopiero w późniejszych latach, jednoręki bandyta online przeszedł prawdziwą metamorfozę i został wzbogacony o nowe funkcje. Dzisiaj możemy liczyć na zaawansowane i nowoczesne wideosloty posiadające nawet zarys fabularny. Mimo to, czasami wciąż powstają automaty starające się nawiązać do pierwszych, klasycznych gier.

Rozwój automatów slotowych na przestrzeni lat

Pierwsze maszyny, które wprowadzono pod koniec XIX wieku były bardzo toporne. Posiadały tylko trzy bębny oraz jedną linie poziomą przebiegającą przez środek pola gry. Jak już wspomnieliśmy, początkowo na tego typu automatach nie grano na pieniądze, ale na upominki z baru. Dopiero w latach 30 XX wieku nastąpił duży krok naprzód, kiedy to stworzono pierwsze maszyny wrzutowe, w których pojawiła się możliwość gry na pieniądze. Automaty slotowe zdobywały popularność głównie w Stanach Zjednoczonych, dopiero kilkadziesiąt lat później stały się popularne także w Europie.

Lata 70, 80 i 90 to okres, w którym wszędzie mogliśmy spotkać automaty slotowe. W barach, restauracjach, sklepach, a także stacjach paliw. Jednoręki bandyta uległ znacznej rozbudowie i unowocześnieniu. Pojawiły się pierwsze gry, które oferowały kilka linii wypłat. Co więcej, zaczęto produkować rozbudowane wideoautomaty, na których można było zagrać w kilka gier. Na początku lat 90 pojawiły się także pierwsze kasyna internetowe, a jednoręki bandyta zawitał do cyberprzestrzeni.

Aktualnie, najbardziej nowoczesne sloty posiadają zarys fabularny, szereg funkcji specjalnych, a także udogodnienia, które mają na celu urozmaicić rozgrywkę. Bardzo często niezbędne okazuje się zapoznanie z instrukcją, aby wykorzystać pełny potencjał takich maszyn. Dlatego wielu graczy z sentymentu wciąż powraca do starych i sprawdzonych rozwiązań znanych z lat 80.

Jednoręki bandyta – jak zbudowany jest automat?

Najważniejszym elementem maszyny są obracające się bębny, na których znajdują się symbole. Bardzo często są to owoce, gwiazdy, napis „BAR”, dzwoneczki, a także złote gwiazdki. Ponadto, poprzez pole gry przeprowadzone są poziome oraz skośne linie wypłat. To na nich muszą pojawić się jednolite symbole, aby automat wypłacił nam należną wygraną. Z boku znajduje się mechanizm wrzutowy, w którym należy umieścić żetony lub monety.

Nad ekranem często znajduje się również licznik, który informuje o stanie konta do wykorzystania. Konsola jest wyposażona w liczne przyciski odpowiedzialne za wybór liczby aktywnych linii, a także ustalenia stawki. Tutaj również możemy uaktywnić tryb gamble po każdym wygranym spinie. Każdy jednoręki bandyta posiada tabelę wypłat, która informuje o wartości poszczególnych układów.

Gdy dostosujemy ustawienia do naszych potrzeb, możemy już szarpnąć za wajchę znajdującą się najczęściej po prawej stronie automatu. To ona odpowiada za rozkręcenie bębnów. To również od niej wzięła się nazwa jednorękiego bandyty.

Najważniejszych mechanizmy i zasady gry na automatach

Wybraliśmy grę, dostosowaliśmy stawkę i zakręciliśmy bębnami. Co dzieje się dalej? Działanie automatów slotowych jest bardzo proste, jednak warto powiedzieć kilka słów o dostępnych tu mechanizmach. W ten sposób możemy znacznie łatwiej wykorzystać pełny potencjał maszyny.

Obracające bębny po chwili zwalniają i kolejno zatrzymują się. W przypadku pięciu bębnów oraz trzech rzędów, na polu gry znajduje się 15 symboli. Jeśli na jednej z linii wypłat znajdziemy przynajmniej trzy identyczne symbole, automat wypłaci nam należną wygraną. Bardzo często będziemy również mogli zdecydować się na tryb Gamble. Możemy w nim podwoić wygraną poprzez właściwe wskazanie koloru zasłoniętej karty. Pomyłka wiąże się jednak z utratą całej kwoty. Udział w trybie Gamble jest dobrowolny. Równie dobrze możemy od razu przypisać wygraną do naszego konta.

Wiele maszyn posiada udogodnienia, które mają ułatwić wygrywanie na automatach. W związku z tym, znajdziemy symbole specjalne Wild oraz Scatter, a także symbole bonusowe, które mogą nam zaoferować pakiet darmowych obrotów do wykorzystania. Niezwykle popularne są automaty wyposażone w jackpot, na których można sięgnąć po rekordowe wygrane.

Wild oraz Scatter – symbole specjalne w jednorękim bandycie

To najczęściej spotykane udogodnienia, które mają urozmaicić rozgrywkę na danym automacie. Symbol Wild działa w sposób zbliżony do karcianego jokera. Może zastąpić dowolny symbol standardowy w taki sposób, aby stworzyć wygrywającą kombinację. Załóżmy, że w automacie 777, mamy następujący układ: 7 – Wild – 7. W takiej sytuacji, Wild zadziała jak siódemka, dzięki czemu, zanotujemy najwyższą możliwą wygraną.

Działanie symbolu Scatter staje się jasne, gdy przetłumaczymy to angielskie słowo. Pod hasłem Scatter kryje się rozproszenie. Takie symbole zaoferują nam wygraną, nawet jeśli nie pojawią się na jednej z linii wypłat. A zatem, niezależnie od tego gdzie wystąpią trzy symbole Scatter w jednym obrocie, w takiej sytuacji zanotujemy wygraną. Scatter bardzo często odpowiada również za dodatkowe funkcje bonusowe. Może np. zaoferować nam pakiet darmowych obrotów do wykorzystania.

Progresywny jackpot – jak rozbić bank?

Wiele jednorękich bandytów wykorzystywało patent progresywnej puli do zgarnięcia. Im więcej graczy korzystało z danego automatu, tym większa robiła się pula do wygrania. Aby po nią sięgnąć, najczęściej należało zbudować układ z symboli bonusowych. Wówczas, maszyna lawinowo wypłacała monety, które stawały się własnością gracza. Stąd zresztą określenie „rozbić bank”.

Progresywne jackpoty cieszą się ogromnym zainteresowaniem także w kasynach internetowych. To najbardziej oblegane maszyny, w których pula nagród sięga nawet kilkunastu milionów złotych. Nowoczesne automaty wprowadzają minigry, w których można rozbić jeden z dostępnych jackpotów. Chociaż nie znamy oficjalnego rekordu wygranej, szacuje się, że mogła ona wynieść nawet 50 milionów dolarów. Z rekordowych wygranych słynie automat Mega Fortune, który możesz wypróbować za darmo na naszej stronie internetowej.

Jakie czynniki wpływają na działanie automatu?

Każdy jednoręki bandyta posiada określoną wypłacalność. Steruje tym specjalny algorytm ustawiony przez twórcę danego automatu. O wypłacalności decyduje przede wszystkim wskaźnik RTP (Return To Player). Określa on, jak duża część wpłaconych przez graczy stawek ma zostać ponownie wypłacona w formie wygranych. RTP na poziomie 95% oznacza, że z każdej „stówy” wpłaconej przez graczy, 95 złotych jest wypłacane jako wygrana, natomiast 5 złotych to zysk kasyna. Mamy także wskaźnik Volatility (zmienność), która decyduje o tym, czy automat często wypłaca niskie wygrane, czy też rzadko wypłata wygrane o większej wartości.

Jednoręki bandyta online

Dostęp do tego typu maszyn hazardowych jest w naszym kraju znacznie ograniczony za sprawą ustawy hazardowej. W związku z tym, większość graczy sięga po automaty dostępne w przestrzeni internetowej. Możesz skorzystać z darmowego kasyna lub wypróbować maszyny w trybie demo na naszej stronie internetowej. To dobra propozycja dla wszystkich użytkowników, którzy z sentymentem wspominają dawne maszyny slotowe. Jednoręki bandyta online dostępny za darmo pozwala cieszyć się rozrywką bez ryzykowania utraty swoich pieniędzy.

Always Hot – jednoręki bandyta przez Internet

Jeśli chcesz zagrać na klasycznym jednorękim bandycie przeniesionym do świata kasyn internetowych, świetną propozycją jest automat Always Hot stworzony przez firmę Novomatic. Aby urealnić rozgrywkę, pod bębnami wykorzystano tradycyjną konsolę, na której znajdziemy wszystkie przyciski rodem z prawdziwej maszyny. Mamy tu możliwość wyboru nominału monety, wybór gry, przyciski odpowiedzialne za tryb Gamble, a także opcję włączania i wyłączania linii wypłat. Po prawej stronie od bębnów znajduje się natomiast tabela wypłat, która informuje o wartości poszczególnych symboli. Na obracających się bębnach znajdziemy owoce, dzwonki, siódemki oraz gwiazdy.

Book of Ra – nowoczesny automat slotowy

W dobie Internetu, jednoręcy bandyci zostali znacznie unowocześnieni, tak aby dostosować grę do oczekiwań młodszych użytkowników. Book of Ra jest przykładem bardziej zaawansowanej maszyny. Mamy tu pięć bębnów, trzy rzędy oraz dziesięć linii wypłat. Ponadto, w grze dostępny jest symbol Wild oraz Scatter. Kombinacja zbudowana z symboli świętej księgi Ra pozwala nam zdobyć darmowe rundy do wykorzystania z jednym symbolem rozwijającym się na cały bęben. Co ciekawe, Book of Ra, mimo tych wszystkich funkcji specjalnych, może uchodzić za nieco przestarzały automat, jeśli zwrócić uwagę na najbardziej rozbudowane maszyny z ostatnich lat.

Automaty slotowe dostępne za darmo

Jeśli cenisz sobie rozgrywkę na jednorękim bandycie online bez ryzykowania swoimi pieniędzmi, na naszej stronie znajdziesz najpopularniejsze automaty slotowe, w których rozgrywka toczy się na wirtualne żetony. Możesz zatem wypróbować za darmo takie legendy, jak: Ultra Hot, Sizzling Hot, Mega Joker, Always Hot, Book of Ra, czy też Mega Fortune. Na naszej stronie wypróbujesz także bardziej rozbudowane i nowoczesne automaty, takie jak chociażby Gonzo’s Quest.

Granie na wirtualnym jednorękim bandycie za darmo to dobra zabawa, ale również sposób na przetestowanie interesujących nas gier. Możemy sprawdzić, jak działa konkretny automat oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest to dobry wybór w prawdziwej grze na pieniądze. Na przestrzeni lat, jednoręcy bandyci ulegli wielu zmianom, jednak w gruncie rzeczy są to zmiany na dobre. Nowoczesne automaty są znacznie ciekawsze oraz oferują znacznie więcej sposobów na zgarnięcie naprawdę wysokich wygranych. Warto zatem poznać nowoczesne wideoautomaty bliżej.