3073 wyświetleń

Logiczne

Opublikowano 20 maja 2020

Autor Admin

Ostatnia aktualizacja 21 grudnia 2020

Gry logiczne – skuteczny sposób na trening naszego mózgu

Popularną rozrywką łączącą przyjemne z pożytecznym są gry logiczne, które stanowią doskonały trening dla naszego mózgu. W sieci znajdziemy tysiące różnorodnych zagadek, łamigłówek, a także układanek mieszczących się w obszarze gier logicznych. W tym miejscu opiszemy najpopularniejsze gry logiczne, a także powiemy więcej o korzyściach płynących z takiej rozgrywki. Przytoczymy również przykłady gier logicznych dostępnych w formie rozgrywki na pieniądze.

Na czym polegają gry logiczne Mahjong?

Bardzo popularnym obszarem gier logicznych jest Mahjong, zwany w Polsce Madżongiem. Gra wywodzi się z tradycji Chińskiej, dlatego też, klocki do gry bardzo często wykorzystują chiński alfabet oraz symbolikę. Gra polega na oczyszczeniu planszy poprzez parowanie identycznych kafelków. Możemy jednak ściągać wyłącznie zewnętrzne kafelki, które nie są zablokowane przez inne bloki. Gra wymaga planowania i takiego usuwania kolejnych kafelków, aby w dalszym etapie bez trudu oczyścić środek pola. Wyróżniamy mnóstwo różnorodnych układów, co znacznie urozmaica grę.

Obecnie, gry logiczne Mahjong zwykle skupiają się na rozgrywce dla jednej osoby, ale w zamyśle jest to gra planszowa dla dwóch osób. W wielu krajach rozgrywane są nawet specjalne turnieje w Mahjonga. Popularność tej gry sprawiła, że narodziły się niezliczone odmiany modyfikujące zasady rozgrywki. Zdaniem historyków, Mahjong był obecny już w czasach starożytnych Chin i pierwotnie był wykorzystywany do wróżenia. Jeśli chodzi o gry logiczne Mahjong, jest to aktualnie jeden z najpopularniejszych tytułów chętnie wybieranych przez dorosłych graczy.

Łatwe i przyjemne gry logiczne kulki

Kolejną bardzo popularną grą są gry logiczne kulki, w których należy strzelać kolorowymi kulkami w skupiska o takim samym kolorze. W ten sposób oczyszczamy całą planszę. Ta gra logiczna często występuje w formie rozgrywki na czas. Skupiska kulek stopniowo obniżają swoje położenie zmierzając w kierunku gracza. Jeśli ostatni rząd z równa się z miejscem wystrzeliwania kolejnych kulek, gra kończy się porażką. Gry logiczne kulki stawiają zatem na refleks oraz spostrzegawczość.

Niezwykle popularną odmianą gry w kulki jest Zuma. Plansza jest złożona z długich i krętych torów, po których poruszają się pociągi złożone z kolorowych kulek. Musimy zniszczyć pociąg, zanim dotrze on do końca trasy. Inną odmianą może być układanka, w której możemy przesuwać kulki na polu gry, w taki sposób, aby tworzyć większe skupiska i zdobywać kolejne punkty. Na przestrzeni lat, logiczne kulki tradycyjne doczekały się wielu różnorodnych odmian, które dziś możemy spotkać w sieci.

Gry logiczne pasjans i jego najważniejsze odmiany

Omawiając gry logiczne nie można oczywiście pominąć pasjansa. To niezwykle popularna gra karciana, która narodziła się wieki temu. Początkowo, pasjans był układany z talii tarota, a sama gra służyła wróżeniu. Dziś natrafimy na wiele popularnych odmian. Gry logiczne pasjans to doskonały trening umysłu, a także prawdziwy zabijacz czasu. Fani tej karcianki wiedzą, że na prostym pasjansie można spędzić wiele godzin (z tego względu w komputerach biurowych często usuwane są te gry). Pasjansa możemy podzielić na kilka najważniejszych odmian:

  • Pasjans Klondike – to tradycyjna odmiana, w której wykorzystywana jest jedna talia. Karty są rozkładane w siedmiu stosach, a zadaniem gracza jest je uporządkować od asa do króla. Sam pasjans tradycyjny dzieli się na wiele różnorodnych odmian znacząco różniących się zasadami. W klasycznej wersji gry, karty możemy dobierać jedynie z rządków złożonych z trzech kart. W innej odmianie karty odkrywamy pojedynczo. Dostępna jest także odmiana na czas oraz odmiana hazardowa nazywana pasjansem vegas.
  • Pasjans Spider – zasady są zbliżone do klondike, ale tej odmianie wykorzystywane jest wiele talii kart. Mamy tu aż dziesięć stosów, a na każdym z nich znajduje się jedna odsłonięta karta. Zadanie polega na układaniu sekwensów od króla do asa. W tym celu musimy odblokowywać karty na każdym stosie. Jeśli nie mamy już ruchu, dokładamy po jednej karcie na dole każdego stosu. Wyróżniamy różne stopnie trudności, np. grę z jednym kolorem dla początkujących, a także pełnoprawną grę wykorzystującą wszystkie karty w talii.
  • FreeCell – niezwykle popularna gra, która wymaga analitycznego myślenia i spostrzegawczości. Tutaj wszystkie karty są odsłonięte i musimy je ułożyć w sekwensie od asa do króla. Co znamienne, karty na polu gry możemy układać tylko na przemian kolorami (czerwona na czarną i na odwrót). Z kolei sekwensy musimy ułożyć nad stosami w jednym kolorze. Mamy także cztery wolne pola, które pozwalają na chwilę usunąć niepotrzebne karty. Wykorzystanie każdego pola automatycznie zmniejsza liczbę kart, jaką możemy przenieść w jednym ruchu.
  • Pyramid – pole gry składa się z jednej piramidy zwężającej się ku górze. Mamy także stos kart dobieranych. Aby usunąć karty z pola gry, należy łączyć je z kartami w piramidzie poprzez budowanie wartości 13-punktowej, a zatem np. szóstka z siódemką. Możemy także łączyć dwie karty znajdujące się na samej dole piramidy.
  • TriPeaks – w tej odmianie mamy trzy piramidki zwężające się ku górze. Mamy także stos dobieranych kart. Zadaniem gracza jest ściąganie kart sąsiadujących ze sobą wartością (as łączy się zarówno z dwójką, jak i z królem). Nie ma znaczenia w jakich kolorach są karty. Zadanie polega na ściągnięciu wszystkich kart wchodzących w skład piramidek. Odsłonięte są tylko karty na samym dole, a zatem nie wiemy, jakie karty kryją się na górze piramidy.

Gry logiczne pasjans to świetna rozrywka, która rozwija kreatywne myślenie oraz pomysłowość. Są to świetne gry logiczne dla dorosłych, którzy szukają prostej, a zarazem wymagającej rozrywki.

Logiczna gra w sapera

Jest to gra, która została wypromowana w głównej mierze za sprawą firmy Microsoft. W systemach Windows była to jedna z domyślnych gier zainstalowanych na naszym komputerze. Saper w zamyśle jest grą bardzo prostą, w praktyce, tylko nieliczni poświęcili czas, aby nauczyć się grać w tę grę. Pole gry jest upstrzone określoną liczbą min oraz pól numerowanych. Każde pole numerowane informuje nas o tym, ile min przylega do danego pola. Pomyłka jest bardzo kosztowna i wiąże się z wybuchem miny. W związku z tym, grę należy zaczynać od nowa. O ile najprostsze układy nie sprawiają problemów i wystarczy kilka minut, aby zrozumieć działanie tej gry, o tyle układy dla zaawansowanych graczy często wymagają złożonego myślenia analitycznego. Zdarzają się układy, w których niezbędne jest szczęście, ponieważ jedna mina może znajdować się na dwóch lub trzech różnych polach.

Gdzie możemy zagrać w gry logiczne online?

W sieci bez trudu natrafimy na gry logiczne online dostępne za darmo. Na komputerach z systemem operacyjnym Windows, od lat w zainstalowanych aplikacjach znajdują się gry logiczne pasjans. Zróżnicowana kolekcja gier logicznych sprawia, że coś dla siebie znajdzie tu każdy gracz. Dużym plusem jest to, że nie musimy ściągać gier na dysk. Gry logiczne online bardzo często są dostępne w formie gier przeglądarkowych. Jeśli chodzi o urządzenia mobilne, tutaj warto zainstalować funkcjonalne aplikacje oferujące nam popularne gry logiczne i układanki.

Gry logiczne dla dorosłych

Złożone gry logiczne mogą stanowić świetną rozrywkę dla osób dorosłych, które chcą połączyć przyjemne z pożytecznym. Dużym plusem są zróżnicowane stopnie trudności. Jest to widoczne zwłaszcza w pasjansie, który oferuje nam bardzo proste odmiany, a także skomplikowane wariancje dla najbardziej doświadczonych graczy. Podobne prezentują się gry logiczne Mahjong. Grą najłatwiejszą pod kątem analitycznego myślenia są kulki. Tutaj jednak liczy się refleks, spostrzegawczość, a także ustalanie priorytetów w trakcie rozgrywki.

Czy gry logiczne są dostępne na pieniądze?

Kasyna internetowe próbują przenieść mechanikę gier logicznych na potrzeby hazardu, ale jest to bardzo skomplikowane. W praktyce, na przestrzeni lat tylko gry logiczne pasjans doczekały się swojej odmiany hazardowej. Od lat znana jest odmiana Vegas, w której każda ściągnięta karta wiąże się z otrzymaniem określonej kwoty. Gracz musi oczyścić przynajmniej połowę pola, aby zanotować na zysk. Gry logiczne wciąż należą do rzadkości, jeśli chodzi o odmiany hazardowe. Warto jednak zaznaczyć, że postępujący rozwój technologiczny sprawia, że kasyna online korzystają z coraz lepszego oprogramowania i niewykluczone, że w przyszłości więcej gier będzie dostępnych w formie rozgrywki na pieniądze. Na ten moment jesteśmy ograniczeni do pasjansa.

Jakie korzyści oferują nam gry logiczne online?

Gry logiczne to doskonały sposób na trening naszego umysłu. W ten sposób możemy rozwijać kreatywne myślenie. Świetnie widać to na przykładzie trudniejszych odmian pasjansa, gdzie ułożenie najbardziej skomplikowanych układów może wymagać wielu minut prób i błędów. W niektórych odmianach najbardziej oczywisty ruch tylko pozornie jest tym najlepszym. Musimy bowiem planować długofalowo i obserwować, jakie karty opuszczają pole gry.

Z kolei gry logiczne kulki pozwalają rozwijać refleks oraz koordynację oko-ręka. To bardzo prosta gra, która potrafi być niezwykle emocjonująca, szczególnie na bardziej zaawansowanych poziomach. Gry logiczne dla dorosłych pozwalają się odstresować oraz zabić czas. Może to być forma pobocznej rozrywki, np. podczas śledzenia serialu lub filmu. Różnorodne odmiany gier logicznych sprawiają, że każdy z nas jest w stanie znaleźć ciekawą rozrywkę na wiele godzin. Gry logiczne online to idealne połączenie pożyteczności z przyjemnością.

Najlepsze gry logiczne na trening umysłu

Każdy z nas dysponuje innym gustem, a co za tym idzie, dobierane gry logiczne online powinniśmy dostosować do swoich indywidualnych preferencji. Najbardziej uniwersalny jest pasjans kojarzony przez wielu graczy jeszcze z czasów dzieciństwa. Dużo przyjemności dostarcza również pasjans Mahjong, nazywany czasami chińskim pasjansem. Jeśli wolimy poprawić nasz refleks oraz myślenie pod presją, wówczas warto postawić na gry logiczne kulki. Duża dostępność gier logicznych sprawia, że możemy grać całkowicie za darmo z poziomu komputera oraz urządzeń mobilnych. Warto jednak uważać, ponieważ gry logiczne potrafią ukraść nam wiele godzin wolnego czasu!

Ostatnia aktualizacja: 20 maj 2020