2752 wyświetleń

Loterie online

Opublikowano 5 października 2020

Autor Admin

Ostatnia aktualizacja 21 grudnia 2020

Loterie Online – wszystko, co musisz wiedzieć na ich temat!

Loterie przez Internet to jedna z najpopularniejszych form rozrywek hazardowych, które umożliwiają wygrywanie dużych pieniędzy. Male szanse nie zrażają milionów graczy wierzących w to, że w końcu uda im się trafić główną nagrodę. W tym miejscu sprawdzimy, jak narodziły się loterie online, które z nich cieszą się największą popularnością na świecie, a także, jakie są rekordy wygranych na loteriach. Zachęcamy do bliższego zapoznania się ze światem loterii internetowych.

Historia loterii – kiedy zapoczątkowano popularne gry liczbowe?

Wszelkie loterie bazujące na czystym przypadku istnieją już od czasów starożytnych. Tyle tylko, że początkowo nie kojarzyły się ludzkości wyłącznie z wygranymi. Znane są źródła historyczne, które mówią o ludziach karanych na śmierć, właśnie w drodze loterii, jako iż nie udało się ustalić, kto tak naprawdę jest winny przewinienia. W czasach starożytnych władca mógł przydzielać ziemie swoim poddanym, wybierając ich właśnie w sposób czysto losowy.
Loterie były popularne w antycznych cywilizacjach. Wtedy rodziły się pierwsze formy hazardu, które przetrwały do dzisiaj. Jedną ze starszych gier jest gra w kości. Podczas loterii można było wygrać pieniądze, dobra luksusowe, a także przywileje. Mnóstwo takich loterii prowadziło do oszustw oraz nadużyć, jako iż, przez wiele lat nie było nad nimi żadnego nadzoru. Koran do dziś zakazuje wszelkich loterii oraz gier hazardowych, utożsamiając je ze złem.
Pierwsze loterie w kształcie zbliżonym do dzisiejszych narodziły się w XVI wieku we Francji. Wtedy postała pierwsza loteria państwowa, w której mogli wziąć udział wszyscy obywatele. Znaczny wkład w rozwój loterii mają również Stany Zjednoczone. Na przestrzeni lat szczególnie popularne były wszelkie loterie świąteczne. Rozwój loterii znanych nam w dniu dzisiejszym miał miejsce w XX Wieku. Do dziś w wielu krajach stosowane są zasady opracowane kilkadziesiąt lat temu. Wciąż aktywne jest stowarzyszenie Assocation Internationale des Lotteries d’Etats założone w 1956 roku.
A co z pierwszymi loteriami online? Ich początki są zbieżne z początkami kasyn online. Już w drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku niektóre loterie dawały możliwość brania udziału w losowaniach bez wychodzenia z domu. Znaczny rozwój tego typu usług miał jednak miejsce dopiero w ostatniej dekadzie, czego przykładem jest chociażby rodzima loteria Lotto, która całkiem niedawno wprowadziła możliwość kupowania losów przez Internet.

Najważniejsze zasady loterii internetowych

Loteria to gra losowa, która polega na wyborze zwycięzcy lub zwycięzców reprezentowanych przez zakupione losy, zwane biletami lub blankietami. Wyróżniamy loterie pieniężne, a także tombole, czyli loterie fantowe z nagrodami rzeczowymi. Najpopularniejsze są oczywiście loterie liczbowe, w których uczestnicy kupują blankiety ze skreślonymi liczbami. Następnie, odbywa się losowanie, które pozwala wyłonić zwycięzców. Jeśli w danym losowaniu nie padnie nagroda pierwszego stopnia, wówczas, zgromadzone środki trafiają do przyszłej puli nagród, tworząc w ten sposób kumulację.
Loterie online są legalne w większości krajów na całym świecie, ale ich przebieg jest nadzorowany i regulowany przez określone przepisy czuwające nad sprawiedliwością losowania. W jaki sposób loterie zarabiają na siebie pieniądze? Załóżmy, że pula nagród na losowanie wynosi milion złotych. Uczestnicy kupują losy za równowartość dwóch milionów. Wówczas, nadwyżka wynikająca z liczby zakupionych losów jest czystym zyskiem dla loterii.
W ostatnich latach coraz popularniejsze są loterie online, w których gracze mogą zakupić losy bez wychodzenia z domu. Należy jednak zwrócić uwagę, czy kupujemy los bezpośrednio u organizatora loterii, czy też u pośrednika. W przypadku drugiej opcji należy zweryfikować taki serwis poprzez sprawdzenie opinii ze strony innych użytkowników. Jednocześnie, nie w każdym kraju można legalnie kupować losy u organizatora. Loterie krajowe często są zarezerwowane dla obywateli danego kraju. Wówczas, jedynym sposobem wzięcia udziału jest zakup losu u pośrednika.

Najpopularniejsze loterie na świecie

Przejdźmy do konkretów i omówmy najpopularniejsze i największe loterie pieniężne, których uczestnicy mają możliwość zakupienia losów przez Internet. Na rynku dominują loterie amerykańskie, w których nie ma górnego limitu kumulacji, dzięki czemu, kwota może sięgać astronomicznych wartości. Oto loterie, które warto poznać bliżej:
• Powerball – loteria kojarzona ze względu na rekordowe wygrane w historii. W tej grze gracze wybierają 5 numerów spośród 69 „białych” numerów oraz 1 numer „czerwony” z przedziału 1-26. Czerwona kula jest tytułowym Powerballem. Minimalna nagroda pierwszego stopnia w każdym losowaniu wynosi 40,000,000 dolarów amerykańskich.
• Mega Millions – druga loteria z USA, znana z wygranych na kosmicznym poziomie. Obecnie, gracze wybierają pięć „białych” numerów z przedziału 1-75 oraz jeden „złoty” numer z przedziału 1-15. Złoty numer jest znany jako Mega Ball. Minimalna wygrana pierwszego stopnia w każdym losowaniu wynosi 12,000,000 dolarów amerykańskich.
• EuroMillions – najpopularniejsza loteria w Europie. Gracze wybierają pięć numerów głównych z przedziału 1-50, a także dwie szczęśliwe gwiazdki z przedziału 1-11. W każdym losowaniu Euro Millions można wygrać min. 17,000,000 Euro.
• EuroJackpot – druga z największych loterii europejskich, doskonale znana w naszym kraju. Gracze wybierają dwa numery główne z przedziału 1-50 oraz dwa numery specjalne z przedziału 1-8. W każdym losowaniu można wygrać przynajmniej 10,000,000 Euro.
• SuperEnalotto – jest to włoska loteria zaliczana go grona najpopularniejszych loterii europejskich. W odróżnieniu od powyższych loterii, mamy tu losowanie jednobębnowe, a zatem gracz wybiera numery z tylko jednego przedziału. A konkretniej, 6 liczb z przedziału 1-90. W każdym losowaniu można wygrać przynajmniej 2,000,000 Euro
• GG Lottery – a konkretniej, Global Game World Lottery. Jest to projekt, który próbuje połączyć wszystkie loterie w jednym miejscu. Wywodzi się bezpośrednio z technologii blockchain i posiada własną kryptowalutę: Global Game Coin.
Na wyróżnienie zasługują również narodowe loterie we Francji oraz Wielkiej Brytanii. Wygrane dostępne na tych loteriach online są zbliżone do włoskiego SuperEnalotto. Poniżej szerzej opiszemy poszczególne loterie cieszące się największą popularnością.

Powerball – niekwestionowany lider w kwestii wygranych

Powerball to narodowa loteria Stanów Zjednoczonych, która w roku 1992 zastąpiła Lotto America. Obecnie jest to największa loteria światowa pod względem puli nagród, a także rekordów. Na przestrzeni lat, loteria Powerball rywalizowała z loterią Mega Millions o jak największe terytorium. Jeśli w danym stanie prawa posiadała jedna loteria, wówczas, druga nie mogła działać w tym samym miejscu. W roku 2009 doszło jednak do porozumienia i obecnie obie loterie funkcjonują na podobnym terytorium. Co więcej, są bardzo zbliżone zasadami.
W grze Powerball gracz wybiera pięć numerów spośród 69 liczb oznaczonych kolorem białym. Następnie wybiera „Powerball”, czyli czerwoną liczbę z przedziału 1-35. Gwarantowana wygrana pierwszego stopnia to 40 milionów USD. 13 stycznia 2016 roku, loteria Powerball ustanowiła rekord największej kumulacji w historii. W puli znalazło się aż 1,589 mln USD, a zatem półtora miliarda. Tego dnia, trzech szczęśliwych zwycięzców trafiło wszystkie numery i podzieliło się główną wygraną.

Mega Millions – amerykańska loteria z setkami milionów dolarów

Loteria Mega Millions istnieje od 1997 roku. Początkowo jej zasięg obejmował sześć stanów USA. Dopiero w roku 2009 stała się globalną loterią amerykańską, po podpisaniu porozumienia z głównym konkurentem, czyli loterią Powerball. W tej grze gracze wybierając pięć głównych numerów z przedziału 1-75, a dodatkowo, złoty numer zwany Mega Ball z przedziału 1-15.
Minimalna wygrana pierwszego stopnia w grze Mega Millions wynosi 12 milionów dolarów. Co ciekawe, istnieje możliwość wypłacania nagrody w formie 26 rocznych rat. 30 marca 2012 roku loteria ustanowiła swój rekord. Do wygrania było wówczas 656 mln USD. Wygrana została podzielona na trzech graczy. Podobna sytuacja miała miejsce w grudniu rok później. Wówczas, 646 mln powędrowało do dwóch zwycięzców. Z kolei rekord wygranej zgarniętej przez jedną osobę wynosi 536 mln.

EuroMillions – największa loteria liczbowa w Europie

Największa loteria europejska, która rozpoczęła swoją działalność w roku 1994. Zamysłem było stworzenie loterii obejmującej swoim zasięgiem wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej. Mimo szumnych planów, do dziś nie udało się osiągnąć tego celu. Oficjalnie, loteria EuroMillions jest dostępna w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Belgii, Luxemburgu, Austrii, Portugalii oraz Szwajcarii. W tej loterii gracz wybiera pięć numerów głównych z przedziału 1-50, a także dwa numery specjalne z przedziału 1-11.
Losowania odbywają się we wtorki oraz w piątki. Od kilku lat istnieje możliwość kupowania losów przez Internet. Główna wygrana w grze wynosi 17 milionów Euro. Euro Millions ma określony sposób postępowania w przypadku braku zwycięzcy. Do kumulacji trafia tylko część kwoty, przez co rekordowe pule są dużo niższe od tych generowanych przez loterie amerykańskie. Oficjalny rekord został odnotowany w 2011 roku, gdy pojedyncza wygrana 204 mln Euro została odnotowana w Anglii.

EuroJackpot – hit ostatnich lat w naszym kraju

Loteria europejska doskonale znana w Polsce, za sprawą operatora Lotto, który postanowił przejąć obowiązek dystrybucji kuponów tej loterii na swoje barki. W Polsce legalnie możemy grać od 2017 roku. Zasięg EuroJackpot obejmuje zdecydowaną większość Europy i jest szerszy, niż w przypadku EuroMillions. W tej grze wybieramy 5 głównych liczb z przedziału 1-50, a także dwa numery specjalne z przedziału 1-8.
W tej grze, próg kumulacji został ograniczony do 90 mln Euro. Po osiągnięciu tej kwoty, kolejne wpływy są dzielone jako zysk loterii, a także jako nagrody niższego stopnia. Do tej pory, próg 90 mln Euro został trafiony sześciokrotnie: Trzykrotnie w Niemczech, dwukrotnie w Finlandii oraz raz w Czechach. Do EuroJackpot należy także rekord największej wygranej w loterii w Polsce. W maju 2019 roku, szczęśliwy zwycięzca zdobył ponad 20 mln Euro. Kumulacja wynosiła 45 mln, ale prawidłowe liczby wytypował wówczas jeszcze jeden gracz z Niemiec.

SuperEnalotto – popularna loteria z Włoch

Omawiając największe loterie online na świecie, nie sposób nie wspomnieć o SuperEnalotto istniejącej od 1997 roku. Jej korzenie sięgają jednak lat 50. ubiegłego wieku. W tej grze, uczestnicy skreślają sześć liczb z przedziału 1-90. W każdym losowaniu można zgarnąć przynajmniej 2 mln Euro, ale istnieje możliwość rozbudowania swojego blankietu o dodatkowe gry, dzięki czemu, maksymalna wygrana za trafienie szóstki wynosi 5 mln Euro.
Pod względem rekordowych wygranych, loteria SuperEnalotto zajmuje drugie miejsce za plecami EuroMillions. W sierpniu 2009 roku, wygrana o wartości 148 mln Euro została odnotowana w Toskanii. Do dziś jest to oficjalny rekord loterii narodowej (wyłączając Stany Zjednoczone).

GG Lottery – kryptowalutowy projekt z loteriami online

GG Lottery to zyskujący popularność projekt wywodzący się z technologii blockchain, na bazie której funkcjonują kryptowaluty. Zamysł tej loterii jest bardzo prosty. Ma to być pierwsza, międzynarodowa loteria obejmująca swoim zasięgiem cały świat. Domyślnie, minimalną kwotą gwarantowaną pierwszego stopnia ma być 100,000,000 dolarów amerykańskich. Do loterii przypisana jest waluta wirtualna: Global Game Coin. Posiadacze tej kryptowaluty mogą liczyć na udział w wygranych. Jeden procent od każdej wygranej zostanie rozdysponowany pomiędzy posiadaczy waluty.
Na ten moment, GG World Lottery wciąż buduje swoją pozycję na rynku. Trzeba przyznać, że plany są jednak bardzo ambitne. Na głównej stronie projektu można zakupić los na loterię, a także wejść w posiadanie kryptowaluty GGC. Loteria pozytywnie przeszła testy przeprowadzone przez międzynarodową organizację Gaming Laboratories International i posiada certyfikat akceptowany w 475 jurysdykcjach na całym świecie.

Najważniejsze loterie liczbowe w Polsce

W naszym kraju monopol na urządzanie loterii liczbowych posiada Totalizator Sportowy, do którego należy loteria Lotto. Operator posiada kilka różnych gier, a także kilkaset zdrapek sprzedawanych w kolekturach w całej Polsce. Co ważne, całkiem niedawno Lotto umożliwiało kupowanie losów na oficjalnej stronie internetowej. Rekord kumulacji w Lotto padł 7 maja 2016 roku, kiedy można było wygrać 57 milionów złotych. Wygrana została rozdysponowana na trzech szczęśliwych zwycięzców. Najwyższa pojedyncza wygrana została odnotowana w 2017 roku i wyniosła 36,5 mln złotych. Wygrane są zatem dużo niższe w porównaniu z największymi loteriami europejskimi, ale trzeba również przyznać, że prawdopodobieństwo trafienia nagrody pierwszego stopnia jest dużo wyższe.

Jakie loterie online proponuje swoim klientom Lotto?

Totalizator Sportowy posiada kilka loterii, z których najbardziej popularna jest loteria Lotto, która na przestrzeni lat zmieniała swoje nazwy. Był popularny Toto-Lotek, a także Duży Lotek. Aktualnie, najważniejsza loteria funkcjonuje po prostu jako Lotto. Oto najważniejsze loterie organizowane obecnie przez Lotto:
• Lotto – gracze skreślają 6 z 49 liczb na blankiecie. Minimalna wygrana pierwszego stopnia wynosi 2,000,000 PLN, ale istnieje możliwość zakupu dodatkowych losów, np. Lotto Plus.
• Multi Multi – w tej loterii gracz sam wybiera, ile liczb chce skreślić, a także jaką stawkę przeznaczy na kupon. Przy wyborze najbardziej rozbudowanego blankietu i najwyższej stawki, w grze można wygrać nawet do 25 mln złotych.
• Mini Lotto – gracz skreśla pięć szczęśliwych liczb i może wygrać do 400,000 PLN. Jest to uproszczona wersja klasycznego Lotto.
• Kaskada – w tej grze gracz typuje aż 12 liczb i może wygrać do 250,000 PLN. Minimalną wygraną gwarantuje prawidłowe wytypowanie przynajmniej 8 liczb.
• Keno ¬– niezwykle popularna loteria online, w której grać może wybrać od 1 do 10 liczb. Gra losuje w sumie 20 z 70 numerów. Minimalna wygrana pierwszego stopnia do 2 mln złotych. Loterie odbywają się co kilka minut na stronie Lotto.
Warto także nadmienić, że Lotto posiada w swojej ofercie różnorodne zdrapki, a także jest oficjalnym dystrybutorem blankietów do gry EuroJackpot.

Czy losy na loterie można kupować przez Internet?

Jak najbardziej, od wielu lat istnieje możliwość brania udziału w loteriach online przez Internet. Należy jednak zwrócić uwagę, w jakim miejscu kupujemy losy. Loterie posiadają swoje oficjalne serwisy, które są dostępne wyłącznie w krajach dopuszczających udział w danej grze. Jeśli dana loteria nie jest dostępna w naszym kraju, wciąż możemy kupić blankiet za sprawą pośredniczących serwisów. Tutaj należy jednak zweryfikować dostawcę, ponieważ w praktyce, nasz los wciąż pozostaje w rękach sprzedawcy. W przypadku wygranej, to sprzedawca może wykorzystać nasz blankiet. Niemniej jednak, istnieją sprawdzone i rzetelne serwisy oferujące losy na różne loterie międzynarodowe i krajowe.

Gdzie można zakupić blankiety na loterie online?

Losy możemy zakupić na oficjalnej stronie internetowej należącej do organizatora loterii. Taką możliwość dają nam niemal wszystkie, najważniejsze loterie międzynarodowe, takie jak EuroMillions, Euro Jackpot, Mega Millions czy Powerball. W Polsce istnieje natomiast możliwość kupowania przez Internet blankietów Lotto. Niestety, w danym kraju nie zawsze mamy dostęp do określonych loterii. Np. loterie Powerball czy Mega Millions, formalnie są dostępne wyłącznie w Ameryce Północnej.
Mamy jednak strony pośredniczące, które zajmują się sprzedażą losów na loterie z całego świata. Doskonałym przykładem może być strona PocoLotto, na której znajdziemy kilkanaście najważniejszych loterii z całego świata. Możemy tu kupić losy na: EuroMillions, GG World Lottery, Mega Millions, EuroJackpot, Powerball, SuperEnalotto, GG World X, El Gordo, La Primitiva, Mega-Sena, UK Lottery, Powerball Australia, OZ Lotto, Saturday Lotto, French Lotto, BonoLotto, Mon & Wed Lotto oraz Quina. Wystarczy zarejestrować konto i dokonać wpłaty środków, za które następnie będziemy mogli zakupić stworzony przez nas blankiet.

Jak zakupić los na loterię przez Internet krok po kroku?

Kupowanie losów na loterie online jest bardzo proste i nie powinno sprawić graczom większych trudności. Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór serwisu, który daje możliwość kupowania losów na interesującą nas loterię. Procedura wygląda następująco:
1. Pierwszym krokiem jest rejestracja w serwisie. Oficjalne strony często wymagają danych osobowych, z kolei w serwisach pośredniczących wystarczą proste informacje.
2. Po założeniu konta należy dokonać wpłatę na swoje konto. Możemy zrealizować szybki przelew, zapłacić kartą, skorzystać z płatności mobilnych lub portfeli internetowych.
3. Wybieramy grę, w której chcemy wziąć udział i skreślamy liczby na blankiecie zgodnie z instrukcją przypisaną do interesującej nas loterii.
4. Kupujemy stworzony blankiet za pośrednictwem środków wpłaconych na nasze konto.
5. Trzymamy kciuki i czekamy na losowanie szczęśliwych liczb. Niektóre strony transmitują losowanie, a inne udostępniają wyniki.
W przypadku wygranych należy zapoznać się z regulaminem i dowiedzieć się więcej na temat sposobu odebrania wygranej. W przypadku niektórych loterii możliwe jest otrzymanie środków na konto bankowe po udowodnieniu, że jesteśmy szczęśliwym zwycięzcą. W wielu przypadkach konieczne jest jednak odwiedzenie punktu organizatora i pokazanie naszego losu.

Rekordowe wygrane w największych loteriach świata

Rekordowe kwoty na pewno rozpalają wyobraźnię. W przypadku rekordów w Powerball, kwoty te są porównywalne z rocznym budżetem niewielkich państw. Za takie pieniądze można kupić tysiące luksusowych willi, samochodów oraz innych drogocennych przedmiotów. Sprawdźmy, jakie są rekordowe wygrane w poszczególnych loteriach:
• Powerball ¬– 1585 mln USD kumulacji oraz 480 mln wygranej na jednego zwycięzcę.
• Mega Millions – 648 mln USD kumulacji oraz 378 mln wygranej na jednego zwycięzcę.
• EuroMillions – 204 mln Euro w kumulacji oraz na jednego zwycięzcę.
• EuroJackpot – 90 mln Euro w kumulacji na jednego zwycięzcę (górny limit kumulacji).
• GG Lottery – 101 mln Euro w kumulacji na jednego zwycięzcę.
• SuperEnalotto – 147 mln Euro w kumulacji na jednego zwycięzcę.
Warto także wspomnieć o rekordowych „pechowcach”, którzy w jednym losowaniu trafili nagrodę pierwszego stopnia. W przypadku włoskiej loterii SuperEnalotto znany jest przypadek wygranej osiągniętej przez kilkudziesięciu graczy, przez co, zamiast milionowych wygranych, pechowi zwycięzcy musieli zaakceptować wygrane rzędu kilkuset tysięcy Euro.

Rekordowe wygrane na loteriach w Polsce

W Polsce, najwyższa kumulacja została odnotowana 7 maja 2016 roku, gdy w puli znajdowało się aż 57 milionów złotych. Wygrane wyniosły wówczas 19 mln na jednego zwycięzcę (trzech szczęśliwych uczestników). Z kolei 16 marca 2017 roku odnotowano najwyższą wygraną na jednego gracza. Szczęśliwy mieszkaniec Skrzyszowa wygrał wówczas ponad 36 mln złotych. Rekord najwyższej wygranej w grze liczbowej w naszym kraju wynosi 193 mln PLN i został odnotowany w grze EuroJackpot. Jest to jednak oficjalny rekord. Nie można jednak wykluczyć sytuacji, w której gracz zdobył większą kwotę na loterii, która oficjalnie nie jest dostępna w Polsce. Jest to jednak mało prawdopodobne, a zatem, wiele wskazuje na to, że przypadek Eurojackpot z marca 2019 roku jest prawdziwym rekordem.

Jakie są szanse wygrania na loterii online?

Prawdopodobieństwo wygranej zależy od zakresu dostępnych liczb oraz od tego, jak dużo liczb skreśla uczestnik. Szanse są mniejsze w przypadku losowań dwubębnowych, takich jak: Powerball, EuroMillions, EuroJackpot czy Mega Millions. Wybieramy bowiem liczby z dwóch przedziałów, a trafienie w takiej sytuacji jest dużo trudniejsze. Oto prawdopodobieństwo zgarnięcia nagrody pierwszego stopnia na największych loteriach online:
• Powerball – 1 do 292,201,338
• Mega Millions – 1 do 302,575,350
• EuroMillions – 1 do 139,838,160
• GG Lottery – 1 do 13,983,816
• Eurojackpot – 1 do 94,344,200
• Lotto – 1 do 13,983,816
• SuperEnalotto – 1 do 622,614,630
No cóż, trzeba przyznać, że prawdopodobieństwo wygranej na popularnych loteriach online jest szczególnie wysokie. Jednak każdego dnia trafiają się szczęśliwi zwycięzcy, którzy zapisują na swoim koncie wielomilionowe wygrane. To zresztą główny powód, dla którego tak wielu ludzi nie rezygnuje ze swoich marzeń o kosmicznej wygranej na loterii.

Popularne systemy gry na loteriach internetowych

Już na wstępnie możemy śmiało stwierdzić, że nie istnieją skuteczne systemy skreślania liczb w loteriach online. W sieci możesz znaleźć mnóstwo systemów oraz algorytmów polegających na szukaniu liczb, które powtarzają się najczęściej lub takich, które dawno nie padły. Jednak w praktyce, każde losowanie jest niezależnym zdarzeniem i nie ma możliwości zwiększania szansy trafienia w odpowiednie numery. Równie dobrze możesz zatem kierować się horoskopem, wybierać najważniejsze daty, numery linii autobusowych lub postawić kupon na chybił-trafił.

Czy loterie online są regulowane prawnie?

Tak, loterie pieniężne w każdym kraju podlegają ścisłym regulacjom i muszą być nadzorowane przez niezależny organ. W historii zdarzały się bowiem sytuacje, w których dochodziło do poważnych nadużyć oraz oszustw polegających na wypłacaniu pieniędzy osobom bezpośrednio związanym z organizatorami loterii. Takie sytuacje nie są możliwe w przypadku zastosowania radykalnych wytycznych oraz wprowadzenia zewnętrznego nadzoru.
W praktyce, prawne uregulowanie kwestii loterii pieniężnych jest indywidualnym zadaniem każdego kraju. Problematyczne są loterie międzynarodowe, takie jak EuroMillions czy EuroJackpot. W takiej sytuacji organizator ma prawo sprzedawać losy wyłącznie w krajach, które zaakceptowały u siebie daną loterię. Oczywiście istnieje możliwość zakupu losu także z innego kraju, ale wówczas istnieje ryzyko, że ewentualna wygrana nie zostanie wypłacona. Warto również przypomnieć, że udział w loteriach pieniężnych mogą brać wyłącznie osoby pełnoletnie.

Loterie promocyjne dostępne w sieci

W tym artykule skupiliśmy się przede wszystkim na loteriach liczbowych, ale warto również wspomnieć o popularnych loteriach promocyjnych organizowanych przez popularne koncerny oraz sklepy. W zdecydowanej większości przypadków, takie loterie działają na bardzo zbliżonych zasadach: uczestnik ma określone zadanie polegające na zakupie wybranych produktów lub skorzystaniu z pewnej usługi. W ten sposób nabędzie paragon lub indywidualny kod, który można zgłosić na stronie internetowej loterii. W ten sposób rejestrujemy losy, które wezmą udział w losowaniu.
W tego typu loteriach można wygrać nie tylko pieniądze, ale również cenne nagrody rzeczowe: samochód osobowy, sprzęt elektroniczny, kosmetyki i wiele więcej. W loteriach reklamowych można wygrać także vouchery oferujące wyjazdy wakacyjne, udział w popularnych wydarzeniach rozrywkowych, lub wstęp do ekskluzywnych miejsc. Biorąc pod uwagę znacznie mniejszą liczbę uczestników, w takich loteriach prawdopodobieństwo wygranej jest znacznie wyższe, niż w przypadku największych loterii liczbowych.

Loterie internetowe a konkursy online

Loterie online bardzo często bywają mylone z konkursami internetowymi. Oba te wydarzenia różnią się od siebie znacząco. Przede wszystkim, w loterii zwycięzca jest wyłaniany w sposób całkowicie losowy, najczęściej przez specjalną maszynę. W loteriach reklamowych zadanie uczestnika może opierać się np. na zgłoszeniu paragonu lub indywidualnego kodu, ale nie wymaga żadnego wkładu kreatywnego. W konkursie internetowym, uczestnicy mają określone zadanie do wykonania, np. stworzenie hasła reklamowego lub podzielenie się swoją opinią. W konkursie, zwycięzcę wybiera organizator lub niezależne jury. Innymi słowy, o ile w konkursie uczestnicy mają wpływ na szanse wygranej, o tyle w przypadku loterii wszystko jest dziełem przypadku i losowości.

Loterie online FAQ

Jak wziąć udział w loterii online?
Loterie online są dostępne tylko dla osób pełnoletnich. Należy otworzyć konto w serwisie oferujących zakup losów przez Internet, a następnie dokonać doładowania, czyli wpłacenia pieniędzy, za które będzie można kupować losy na kolejne losowania.
Jaka jest rekordowa wygrana na loterii?
Rekord kumulacji został odnotowany w loterii Powerball w 2016 roku. Wówczas, trzech szczęśliwych zwycięzców podzieliło między sobą pulę o wartości półtora miliarda dolarów amerykańskich! Z kolei rekordowa wygrana trafiona przez jednego uczestnika odnotowana została rok później, również na loterii Powerball. Wówczas, wygrana miała wartość 758 milionów dolarów.
Gdzie można kupić losy na loterie online?
Losy online można zakupić bezpośrednio w serwisie organizatora loterii, a także na stronach pośredniczących oferujących dostęp do wielu loterii w jednym miejscu. Przykładem strony oferującej losy na loterie online jest PocoLotto.
Czy loterie online są legalne?
W większości krajów loterie online są w pełni legalne. Ich organizacja i przebieg są regulowane prawnie i nadzorowane przez niezależny organ. Nie zawsze legalne jest jednak branie udziału w loteriach krajowych, jeśli nie jesteśmy obywatelem danego kraju.
Czym się różni loteria od konkursu internetowego?
W loterii zwycięzcy są wybierani w sposób całkowicie losowy przez zaprogramowaną maszynę. W konkursie internetowym zwycięzców wyłania jury, wybierając najlepsze zgłoszenia.
Czy warto brać udział w loteriach?
Loterie to forma zabawy, w której można wygrać duże pieniądze. Choć szanse trafienia są bardzo małe (jak jeden do kilkudziesięciu milionów), to każdego dnia, ktoś na świecie jest bardzo szczęśliwy, ponieważ udało mu się spełnić swoje marzenia o wygranej na loterii.