3893 wyświetleń

Zakłady Bukmacherskie

Opublikowano 24 marca 2020

Autor Admin

Ostatnia aktualizacja 21 grudnia 2020

Gry bukmacherskie – co warto wiedzieć o obstawianiu?

Obstawianie wydarzeń sportowych to popularna forma hazardu, która pozwala wykazać się analitykom oraz kibicom. Nowoczesne zakłady są bardzo rozbudowane i pozwalają nam obstawiać dowolne aspekty meczu. Dużym zainteresowaniem cieszą się również zakłady na żywo, w których obstawiamy wynik w czasie trwania spotkania. Jakie możliwości oferują nam gry bukmacherskie? Jak narodziła się ta forma hazardu?

LV_BET_PL_20_PLN_KUBA_730x120

Kiedy zapoczątkowano zakłady bukmacherskie?

Historia zakładów bukmacherskich sięga czasów starożytnych. Wówczas istniała możliwość obstawiania walk  gladiatorów, a także różnego rodzaju wyścigów. Podobnie zresztą było w czasach średniowiecznych. Były to zakłady zawierane bezpośrednio pomiędzy dwiema osobami. W roku 1888 w Wielkiej Brytanii narodziły się pierwsze zakłady zorganizowane, za które początkowo odpowiadali dziennikarze oraz prasa. Dopiero w roku 1922 pojawił się pierwszy punkt naziemny, który funkcjonał na zasadach dzisiejszych bukmacherów.

Początkowo obstawiono przede wszystkim wyścigi konne, boks, golf, a także snooker. Do grona tych dyscyplin błyskawicznie dołączyła piłka nożna. Już w latach 20 ubiegłego wieku, zakłady bukmacherskie zaczęły pojawiać się w wielu krajach europejskich. W Polsce pojawiły się jednak bardzo późno, ponieważ dopiero w latach 50. Z kolei na początku lat 90. pojawiły się pierwsze serwisy umożliwiające gry bukmacherskie przez Internet.

Rodzaje zakładów bukmacherskich

Na przestrzeni lat, gry bukmacherskie były rozwijane i ulepszane pod kątem oczekiwań graczy. Aktualna oferta daje nam niemal nieograniczone możliwości w aspekcie obstawiania spotkań. Dostępne w sieci zakłady bukmacherskie możemy podzielić na kilka rodzajów:

  • Zakłady dwudrogowe – posiadają tylko dwie opcje do obstawiania. Spotkamy się z nimi w takich dyscyplinach, jak snooker, siatkówka czy tenis. Obstawiamy tu nie tylko zawodników, ale również wydarzenia opisane pytaniem z dwoma odpowiedziami do wyboru.
  • Zakłady trójdrogowe – zakłady dwudrogowe zawsze posiadają konkretne rozstrzygnięcie. W przypadku zakładów trójdrogowych jest nieco inaczej, ponieważ uwzględniamy również remis. Takie zakłady spotkamy np. w piłce nożnej, hokeju lub koszykówce. Popularnie zwane zakładami 1×2.
  • Under/Over – jest to odmiana zakładów dwudrogowych, w których typujemy wynik meczu lub liczbę konkretnych elementów, np. rzutów rożnych. Zakładamy że dany element zmieści się poniżej lub powyżej danej granicy.
  • Handicap – wyróżniamy handicapy europejskie oraz azjatyckie. To zakłady, w których jednej ze stron odejmuje lub dodaje się punkty do końcowego wyniku.
  • Dokładny wynik – gracz może również wytypować dokładny wyniki spotkania. To bardzo trudne zadanie, ale w przypadku trafienia wiąże się z bardzo wysokimi wygranymi.
  • Rywalizacja H2H – zakłady bardzo popularne w sportach indywidualnych, w których startuje wielu zawodników np. skoki narciarskie. Możemy obstawić nie tylko zwycięzcę, ale również zawodnika, który okaże się lepszy w bezpośredniej rywalizacji w parze z innymi zawodnikiem.

W jaki sposób działają gry bukmacherskie?

Każdy scenariusz możliwy do obstawienia posiada przypisany kurs bukmacherski. Im niższe prawdopodobieństwo wystąpienia danej sytuacji, tym wyższy kurs. Są one ustalane przez specjalny algorytm analizujący obszerną bazę danych. Kursy zmieniają się dynamicznie w zależności od nastawienia graczy. Jeśli wiele osób obstawia daną opcję, kurs na nią stopniowo spada.

Obstawianie zakładów jest bardzo proste. Gracz wybiera scenariusz, który jego zdaniem będzie miał miejsce w typowanym wydarzeniu. Ewentualna wygrana to iloczyn stawki zakładu oraz kursu bukmacherskiego. Przykładowo, stawiając 100 złotych na wydarzenie o kursie 2,50 walczymy o 250 złotych. W Polsce wygrana jest nieco niższa, ponieważ od każdej stawki odejmowane jest 12% w ramach podatku. Najczęściej spotkamy się z kursami w zapisie europejskim, choć w sieci dostępne są także zapisy amerykańskie oraz brytyjskie.

Zakłady bukmacherskie w punktach oraz przez Internet

W dobie XXI wieku, gry bukmacherskie są dostępne zarówno w tradycyjnych punktach naziemnych dostępnych w większych miastach, a także przez Internet. Zdecydowanie większa liczba graczy wybiera drugą opcję i obstawianie w serwisie. To opcja dużo szybsza i wygodniejsza. Ponadto, zakłady online często oferują ciekawe promocje oraz bonusy umilające grę. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również zakłady bukmacherskie obstawiane z poziomu aplikacji mobilnej.

Gry bukmacherskie to nie tylko sport

Gracze najczęściej obstawiają wyniki wydarzeń sportowych. Bezkonkurencyjna pod tym względem jest piłka nożna, wokół której każdego dnia pojawiają się setki tysięcy, a nawet miliony kuponów. Gry bukmacherskie oddają do naszej dyspozycji także zakłady specjalne związane z polityką, programami rozrywkowymi, finansami oraz wydarzeniami społecznymi. W ostatnich latach popularność zyskują zakłady na esport.
LV_BET_PL_20_PLN_KUBA_730x120
Gry bukmacherskie są dostępne również w ramach rozgrywek wirtualnych. Sporty wirtualne to specjalna sekcja, w której gracz typuje wyniki wydarzeń sterowanych przez algorytm komputerowy. O większe emocje dbają nowoczesne animacje, które prezentują przebieg spotkania. Bukmacherzy stale szukają nowych form obstawiania, które przyciągną zainteresowanie ze strony  graczy.

Czy na grach bukmacherskich można zarabiać?

To odwieczne pytanie zadawane przez wielu graczy. Na zakładach bukmacherskich z pewnością można wygrywać pieniądze. Ale czy można zarabiać regularnie? No cóż, to kwestia sporna. Warto zglebić temat różnych systemów oraz analizy przedmeczowej. Regularne zarabianie na grach bukmacherskich nie jest zadaniem prostym i wymaga dużej wiedzy oraz doświadczenia. Niemniej jednak, w sieci często natrafimy na typy bukmacherskie graczy, którzy od dłuższego czasu dowodzą, że istnieje możliwość notowania zysków na przestrzeni wielu miesięcy, a nawet lat. Niemniej jednak, zakłady bukmacherskie powinny być traktowane jako rozrywka, w której istnieje możliwość wygrania dodatkowych pieniędzy.

 

Ostatnia aktualizacja: 5 kwietnia 2020