2087 wyświetleń

Łotwa

Opublikowano 5 marca 2021

Autor Admin

Ostatnia aktualizacja 5 marca 2021

Hazard i kasyna naziemne na Łotwie

Hazard na terenie Łotwie opiera się przede wszystkim na działalności kasyn naziemnych oraz salonów gier. Klienci mają dostęp także do punktów, w których można zawierać zakłady bukmacherskie. Na terenie całego kraju funkcjonuje kilkadziesiąt lokali oferujących dostęp do gier hazardowych, z czego kilkadziesiąt to pełnoprawne kasyna naziemne. Ze względu na ograniczony dostęp do kasyn na terenie Rosji, gośćmi łotewskich kasyn często są turyści z tego kraju.

Historia hazardu na Łotwie

Łotwa była jednym z krajów należących do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i podobnie jak inne kraje z Bloku Wschodniego, przez wiele lat nie miała dostępu do żadnych rozrywek hazardowych. Historia hazardu zaczyna się dopiero pod odzyskaniu niepodległości w 1991 roku. Tego samego roku założono pierwsze kasyno naziemne, które w krótkim czasie zaczęło generować duże zyski. To sprawiło, że na ternie Łotwy pojawiło się wiele innych lokali. Rozwój zahamował dopiero w roku 1994, kiedy to kasyna naziemne zostały opodatkowane.

Regulacje prawne hazardu na Łotwie

Hazard na Łotwie jest regulowany ustawą, która weszła w życie w 2006 roku. Do dyspozycji obywateli tego kraju pozostają przede wszystkim kasyna naziemne oraz salony gier. Niedozwolony jest natomiast hazard online. W ostatnich latach na Łotwie rozważano ponowne zalegalizowanie kasyn online oraz zakładów bukmacherskich, ale ostatecznie, w 2020 roku podjęto decyzję, że branża hazardu online wciąż będzie na Łotwie niedostępna.

Pieczę nad hazardem trzyma Departament Inspekcji Nadzoru nad Loteriami i Hazardem, podlegający Ministerstwu Finansów. Usługi hazardowe mogą świadczyć jedynie spółki zarejestrowane na Łotwie. Nie przeszkodziło to jednak zagranicznym operatorom w przejęciu znacznego udziału rynku. Liderem jest tutaj estońska spółka Olympic Entertainment. Kasyna naziemne na terenie Rygi muszą posiadać przynajmniej 10 stołów do gier. Poza stolicą, dolny limit wynosi 5 stołów.

Kasyna naziemne dostępne na terenie Łotwy

Na terenie Łotwy funkcjonuje kilkadziesiąt punktów naziemnych, w których dozwolone są gry hazardowe. Większość takich miejsc oddaje do dyspozycji klientów głównie automaty slotowe. Kilkadziesiąt lokali to pełnoprawne kasyna naziemne, oferujące swoim klientom również gry stołowe, takie jak: poker, blackjack, bakarat oraz ruletka. Wiele łotewskich kasyn jest czynnych przez całą dobę. W stolicy Łotwy znajduje się również największe skupisko lokali hazardowych.