3833 wyświetleń

Najpopularniejsze gry e-sportowe

Opublikowano 23 sierpnia 2020

Autor Admin

Ostatnia aktualizacja 21 grudnia 2020

Najpopularniejsze gry e-sportowe 2020 roku

Rynek esportowy z roku na rok bije kolejne rekordy popularności i przyciąga sponsorów, którzy są w stanie wyłożyć miliony dolarów na organizację kolejnych turniejów oraz eventów. O ile nie każdy z nas ma szansę zostać profesjonalnym esportowcem, o tyle każdy może spróbować swoich sił w najlepszych grach, które przyciągają największe zainteresowanie branży esportowej. W tym miejscu wymienimy 10 najbardziej popularnych gier, które zdominowały branżę esportu w roku 2020.

Miejsce 10: Valorant (Riot Games)

Na początek młoda gra, która została wydana na początku czerwca 2020 roku. Valorant od wielu miesięcy budził ogromne zainteresowanie i było pewne, że przyciągnie ogromną liczbę fanów. Zdaniem wielu, gra może zamieszać na esportowym rynku strzelanek. To swoiste połączenie popularnego CS-a z LOL-em pełnym fantastycznych bohaterów. Valorant jest strzelanką pierwszoosobową, w której na jednej mapie mierzą się dwie drużyny po pięciu zawodników.

Każdy uczestnik rozgrywki wybiera swoją postać. Na ten moment, Valorant oferuje nam do wyboru 12 agentów obdarzonych specjalnymi zdolnościami oraz arsenałem broni. Rozgrywki toczą się na jednej z czterech map: Split, Blind, Haven oraz Ascent. Możemy się spodziewać, że gra będzie stopniowo rozwijana i poszerzana o nowe postacie oraz mapy. Plusem jest fakt, że Valorant to nowa gra, a zatem, początkujący gracze nie stają na straconej pozycji.

Miejsce 9: FIFA (EA Sports)

Praktycznie w każdym roku, FIFA znajdzie się w zestawieniu najważniejszych gier esportowych. Przyciąga miliony fanów z całego świata, a prawdziwe kluby piłkarskie otwierają własne sekcje esportowe, aby mierzyć się także w zawodach na wirtualnym boisku. Czy tą grę trzeba bliżej przedstawiać? To wciąż najpopularniejsza gra o tematyce piłki nożnej, w której gracz może tworzyć własne drużyny oraz rywalizować w rozbudowanym trybie online z innymi użytkownikami.

Choć FIFA bez wątpienia zalicza się do grona najważniejszych gier esportowych, to pule nagród w tej dyscyplinie nie są szczególnie imponujące. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę gry uchodzące za liderów w takim zestawieniu. Niemniej jednak, FIFA zasługuje na miejsce w top 10 za rok 2020 i niemal na pewno znajdzie się w rankingu także za rok.

Miejsce 8: Call of Duty: Warzone (Activision)

Activision rozwijało tą serię skupiając się na historycznych konfliktach II wojny światowej. Dopiero później pojawiły się odsłony traktujące o współczesnych konfliktach. Warzone to odpowiedź na aktualne zainteresowanie związane z grami typu Battle Royale, w których duża liczba graczy może rywalizować na wielkiej mapie na zasadzie: „ostatni przy życiu wygrywa”. Mamy również tryb drużynowy, w którym staramy się wykazać najlepszą kooperacją z kolegami z zespołu.

Nie ulega wątpliwości, że Activision stanęło na wysokości zadania i stworzyło niezwykle udaną i wysoko ocenianą grę. Nie sposób nie umieścić jej wśród liderów roku 2020. Gra zadebiutowała w marcu tego roku i wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie popularności. Jednak czy dorówna takim konkurentom, jak Fortnite? No cóż, wydaje się że nie. Większość graczy stawia bowiem na bardziej przystępne formaty, a pod tym względem, Fortnite wypada lepiej. Warzone jest bowiem adresowany do graczy, którzy liczą na niezwykle zacięte batalie o bardzo wysokim stopniu trudności.

Miejsce 7: Overwatch (Blizzard)

Jest to strzelanka pierwszoosobowa charakteryzująca się futurystyczną oprawą oraz elementami fantastyki. W odróżnieniu od wielu innych gier tego typu, drużyny liczą nie pięciu, a sześciu członków. Mamy 32 grywalne postacie podzielone na trzy klasy: szturmowców odpowiedzialnych za zadawanie największych obrażeń, medyków odpowiedzialnych za stan zdrowia innych członków drużyny, a także klasycznych tanków, czyli postacie, które przyjmują na siebie większość obrażeń.

Overwatch zadebiutował w 2016 roku i momentalnie stał się jedną z najważniejszych dyscyplin esportowych. Co więcej, na 2020 rok zapowiedziano premierę drugiej części Overwatcha. Biorąc jednak duże zamieszanie i straty spowodowane pandemią koronawirusa, premiera tej gry może zostać przeniesiona na rok 2021.

Miejsce 6: Rainbow Six Siege (Ubisoft)

Seria Tom Clancy’s Rainbow Six zawsze kładła szczególny nacisk na wysoki poziom realizmu. W związku z tym, pierwsze gry serii uchodzą za najbardziej wymagające i trudne strzelanki w historii gier wideo. Raibow Six Siege to pierwsza poważna próba zawojowania sceny esportowej przez Ubisoft. Gra zadebiutowała w 2015 roku i początkowo nie odniosła większego sukcesu w branży. Z czasem gra zyskała jednak większą popularność ze strony zawodowych graczy. Wpływ na taki stan rzeczy miały niewątpliwie turnieje z dużymi pulami nagród.

W Raibow Six mamy dwie drużyny pięcioosobowe oraz klasy postaci, zwane operatorami. Mamy także wyposażenie oraz wygląd prawdziwych jednostek specjalnych z całego świata, w tym również polskich jednostek GROM. Gra uchodzi za bardzo wymagającą i wymaga nie tylko refleksu, ale również stałej współpracy z innymi członkami swojej drużyny. W roku 2020, gra Rainbow Six Siege zasłużyła na miejsce w rankingu najważniejszych gier na scenie esportowej.

Miejsce 5: Starcraft 2 (Blizzard)

Starcraft II to wymagająca gra strategiczna w realiach sci-fi. Wciąż jest to jedna z największych dyscyplin esportowych na świecie. W Korei Południowej została nawet uznana za oficjalne hobby kraju. Dwie stacje telewizyjne w Korei na bieżąco transmitują spotkania. Jako jedyna gra w tym zestawieniu, nie posiada trybu drużynowego i jest skupiona na rywalizacji na linii użytkownik vs użytkownik.

Zasady rozgrywki są bardzo proste. Każdy gracz otrzymuje pule surowców startowych i zajmuje się rozbudową bazy oraz rekrutacją jednostek wojennych. Następnie, obaj zawodnicy starają się przejąć kontrolę nad terytorium i zniszczyć bazę swojego oponenta. Starcraft II jest popularny na całym świecie, ale niewielu zawodników jest w stanie rywalizować na równym poziome z użytkownikami z Korei Południowej. Od roku 2012, rok w roku odbywają się oficjalne mistrzostwa świata. Do tej pory, w finale tylko dwukrotnie pojawiły się inne nacje. W roku 2018 sensacyjnie wygrał Fin, natomiast rok później do finału wszedł Włoch, który ostatecznie przegrał pojedynek z reprezentantem Korei.

Miejsce 4: Fortnite (Epic Games)

Gra, która całkowicie zdominowała drugą połowę roku 2017 oraz rok 2018. To właśnie Fortnite zapoczątkował boom na gry typu Battle Royale, w których dziesiątki graczy mogą rywalizować na ogromnej mapie, pozyskując różnorodne rodzaje broni, a także pozyskując surowce i budując fortyfikacje. Mamy tryb drużynowy, a także klasyczny motyw „ostatni żywy wygrywa”. Fortnite szybko stało się esportowym hitem i przyciągnęło zainteresowanie milionów graczy.

Plusem Fortnite są ogólnodostępne turnieje, w których każdy gracz może wziąć udział. A zatem, jeśli jesteś w tą grę naprawdę dobry, masz szanse zarabiać pieniądze bez szukania drużyny i sponsorów. Gra stale się rozwija i choć w roku 2020 zanotowała drobny spadek (jest to spowodowane dużą liczbą innych gier Battle Royale), to wciąż jest to niepodważalny kandydat do czołówki rankingu.

Miejsce 3: DOTA 2 (Valve)

Defense of The Ancients pierwotnie było fanowską modyfikacją do gry Warcraft 3. Szybko przerodziła się jednak w odrębną grę i została przejęta przez studio Valve odpowiedzialne za stworzenie DOTA 2. To klasyczny przedstawiciel gatunku MOBA (Multiplayer Online Battle Arena). Mamy dwie drużyny pięcioosobowe, które wraz z jednostkami sterowanymi komputerowo rywalizują o przejęcie kontroli nad całą mapą. Mamy obóz Świetlistych oraz Mrocznych.

Uczestnicy mogą wybierać spośród setki bohaterów obdarzonych unikatowymi zdolnościami. Mamy klasy posługujące się bronią w zwarciu, dystansową, a także magią. Przez wiele lat, DOTA 2 dominowała pod względem najwyższych puli nagród i wciąż prezentuje się pod tym względem doskonale. To właśnie przedstawiciel tej dyscypliny jest najlepiej zarabiającym esportowcem z Polski. 20-letni Michał „Nisha” Jankowski do tej pory zapisał na swoim koncie ponad 3 miliony złotych. Należy jednak zauważyć, że jest to jeden z najlepszych zawodników na całym świecie.

Miejsce 2: League of Legends (Riot Games)

Na drugim miejscu najpopularniejsza gra z gatunku MOBA (Multiplayer Online Battle Arena). Dwie pięcioosobowe drużyny walczą na mapie podzielonej na trzy strefy: bazy jednej i drugiej drużyny oraz obszar neutralny. Drużyny starają się stopniowo przejmować kontrolę nad coraz większym obszarem, aż do zniszczenia bazy przeciwników. Gracze sterują bohaterem obdarzonym unikatowym zestawem umiejętności. Do wyboru mamy ponad 140 różnych postaci, a lista ta ciągle rośnie. W grze obecne są także moby, a zatem jednostki sterowane przez komputer.

League of Legends to gra kultowa, a jej obecność w rankingu najlepszych gier esportowych w każdym roku jest formalnością. Jedyną kwestią jest odpowiednie miejsce. Biorąc pod uwagę ogromne zarobki oraz miliony graczy na całym świecie, LOL-a moglibyśmy spokojnie umieścić na miejscu pierwszym, ale złoto postanowiliśmy przyznać innej dyscyplinie. Pomimo upływu lat, League of Legends wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością graczy, a także widzów sceny esportowej. Coroczne mistrzostwa świata ogląda kilkadziesiąt milionów osób z całego świata!

Miejsce 1: Counter Strike: Global Offensive (Valve)

Długo zastanawialiśmy się nad tym, jaką grę umieścić na pierwszym miejscu. Na to wyróżnienie zasługuje zarówno League of Legends, jak również Counter Strike: Global Offensive. Ostatecznie zdecydowaliśmy się jednak na CS: GO, głównie ze względu na globalny charakter tej gry. O ile w LoL-u dominują przede wszystkim drużyny z Azji, o tyle w CS: GO w ścisłej czołówce spotkamy drużyny z wielu krajów z całego świata. Ponadto, dyscyplina ta wydaje się zdecydowanie najpopularniejsza w naszym kraju. Świadczy o tym chociażby ogromne zainteresowanie turniejem IEM, który co roku odbywa się w katowickim Spodku i potrafi bez najmniejszego trudu zapełnić cały stadion.

CS: GO to największe firmy sponsorujące wydarzenia i chętnie reklamujące się na prestiżowych eventach. To wielomilionowe zarobki czołowych zawodników. To proste i klarowne zasady, o których wspomnimy jedynie z kronikarskiego obowiązku: strzelanka pierwszoosobowa, dwie drużyny pięcioosobowe (terroryści oraz antyterroryści), kilka trybów gry, niezwykle dynamiczna i szybka rozgrywka. W CS: GO liczy się strategia, dobra współpraca z kolegami z drużyny, a przede wszystkim refleks. Czas reakcji czołowych zawodników CS: GO jest na poziomie kierowców wyścigowych.