1053 wyświetleń

Rumunia

Opublikowano 29 kwietnia 2021

Autor Admin

Ostatnia aktualizacja 29 kwietnia 2021

Hazard i kasyna naziemne w Rumunii

Rumunia stosuje bardzo ciekawe i nowatorskie regulacje związane zarówno z hazardem internetowym, jak również hazardem naziemnym. Podejście tego kraju jest jednak zdecydowanie bardziej liberalne od tego, z jakim mamy do czynienia w Polsce. Obywatele Rumunii mogą korzystać z usług wielu kasyn naziemnych, a z roku na rok zwiększa się liczba automatów hazardowych. Sprawdźmy, jakie rozwiązania w kwestii hazardu stosuje Rumuna.

Historia hazardu w Rumunii

Współczesna historia Rumunii jest podobna do tej, jaką spotkamy w wielu innych krajach Europy Wschodniej. Po II wojnie światowej Rumunia znalazła się pod wpływami Związku Radzieckiego, a do władzy, w wyniku sfałszowanych wyborów, doszła partia komunistyczna. Podobnie jak Polska, Rumunia wyzwoliła się z okowów komunizmu w 1989 roku. To mniej więcej w tych latach nastąpił rozkwit branży hazardowej. W Rumunii bez trudu znajdziemy wiele kasyn o ponad 30-letniej historii. Kilka lat temu w Rumunii wprowadzono regulacje. Nowa ustawa hazardowa zastosowała ciekawe rozwiązanie, jakim jest procedura „back taxes”. Na czym to dokładnie polega?

Regulacje prawne związane z hazardem w Rumunii

Rumuńskie władze doszły do wniosku, że hazard wymaga regulacji, które pozwolą skarbowi państwa czerpać korzyści z działalności kasyn oraz firm bukmacherskich. W tym celu zastosowano bardzo sprytną procedurę back taxes. W ramach tej procedury, zagraniczne firmy na rynku rumuńskim zostały zablokowane, a sposobem na uzyskanie licencji jest uregulowanie zaległych podatków naliczanych od 2009 roku. Jeśli zagraniczny operator chce wkroczyć na rumuński rynek, musi zatem zapłacić niemałe kwoty, aby ustabilizować swoją sytuacje z fiskusem.

Za regulacje hazardu odpowiada instytucja Ocifiul National pentru Jocuri de Noroc, w krócie określana jako ONJN. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele kontrowersji związanych z nieuczciwym traktowaniem niektórych podmiotów. Najgłośniejsza jest sprawa bukmachera Bet365, który uregulował swój dług wobec państwa, wpłacając do skarbu państwa ponad 30 mln Euro. Mimo spełnienia wszystkich wymogów, ONJN nie przyznała licencji bukmacherowi. Co więcej, jego klienci w Rumunii narażali się na kary finansowe. Sprawa do dziś jest przedmiotem sporu sądowego. Operatorzy hazardowi w Rumunii muszą opłacać podatki rzędu 16 lub 25% w skali roku.

Jakie gry hazardowe oferuje graczom Rumunia?

W Rumunii funkcjonuje kilkadziesiąt kasyn naziemnych oraz salonów gier. Największe skupisko lokali oferujących usługi hazardowe znajdziemy oczywiście w stolicy tego kraju, Bukareszcie. Z roku na rok przybywa automatów hazardowych, co sprawia, że liczba mieszkańców na jeden automat należy do jednej z najniższych w Europie. Do dyspozycji graczy w Rumunii pozostaje również hazard internetowy, zarówno w postaci kasyn, jak również zakładów bukmacherskich online. Z Rumunii pochodzi bukmacher Superbet, który posiada licencję na prowadzenie usług w naszym kraju.