3267 wyświetleń

Systemy gry w ruletkę

Opublikowano 6 lipca 2020

Autor Admin

Ostatnia aktualizacja 31 maja 2021

Systemy gry w ruletkę – który z nich jest najlepszy?

Ruletka cieszy się ogromną popularnością od blisko 200 lat. Na tak długiej przestrzeni czasu podejmowano różne próby stworzenia systemów, które okażą się skuteczne i pozwolą na regularne notowanie zysków. Ruletka została zaprojektowana w taki sposób, aby to zawsze kasyno miało niewielką przewagę nad graczami. Czy dostępne systemy pozwalają zniwelować tę przewagę? Poniżej prezentujemy najpopularniejsze systemy stosowane przy stole do ruletki wraz z praktycznymi przykładami wykorzystania. Sprawdźmy, jak prezentują się poszczególne strategie rozgrywki.

System Martingale – klasyczna progresja

Jest to jeden z najpopularniejszych systemów wykorzystywanych w ruletce. Pierwszą zasadą tego systemu jest obstawianie na zakłady proste: Czarne/Czerwone, Parzyste/Nieparzyste, Pierwsza lub Druga połowa stołu. Należy postępować z następującymi zasadami:
• Wybieramy jeden typ, którego będziemy się trzymać, np. stawianie na czerwone.
• Zaczynamy od niskiej stawki bazowej, np. od 2 PLN.
• Jeśli wygrasz, zabierasz zysk i ponawiasz zakład.
• Jeśli przegrasz, podwajasz kolejny zakład, aż do momentu wygranej.
To bardzo prosta strategia, w której wystarczy pilnować stawki. Załóżmy, że zaczynamy od 2 PLN i zanotujemy pięć kolejnych porażek, a następnie, wygramy zakład. Wygrane na zakładach prostych są wypłacane w stosunku 1 do 1 do stawki. Tak wygląda symulacja:
Stawiamy 2 PLN, zakład przegrany, strata 2 PLN.
Stawiamy 4 PLN, zakład przegrany, strata 6 PLN.
Stawiamy 8 PLN, zakład przegrany, strata 14 PLN.
Stawiamy 16 PLN, zakład przegrany, strata 30 PLN.
Stawiamy 32 PLN, zakład przegrany, strata 52 PLN.
Stawiamy 64 PLN, zakład wygrany, wypłacona kwota to 128 PLN.
Reasumując, wydaliśmy na zakłady 126 PLN, wygraliśmy 128 PLN, a zatem zysk wyniósł 2 PLN.
System Martingale ma zasadnicze wady. Po pierwsze, niski poziom zysku w porównaniu z zainwestowaną kwotą. Ponadto, gracze muszą liczyć się z ryzykiem wystąpienia bardzo długiej serii porażek, np. 10 czarnych z rzędu przy obstawianiu czerwonych. Stawki w progresji prostej rosną bardzo szybko i nietrudno o utratę całego kapitału. Dodatkowym ograniczeniem są limity przypisane do stołu, a zatem, w pewnym momencie utracimy możliwość podwajania stawki. Martingale to jedna z najprostszych strategii, ale jej efektywność nie jest niestety zbyt wysoka.
W systemie Martingale często wyczekuje się także na wystąpienie serii trzech takich samych wyników z rzędu, np. trzy czarne lub trzy nieparzyste pod rząd. Dopiero wówczas obstawia się na złamanie serii. W praktyce, każdy obrót w ruletce jest niezależny, a co za tym idzie, obstawianie na złamanie serii nie zwiększa prawdopodobieństwa trafienia.

Złagodzona progresja, czyli strategia Fibonacci

Fibonacci uchodzi za jednego z najwybitniejszych matematyków w dziejach. Jest autorem m.in. ciągu Fibonacciego, na którym opiera się ta strategia. W ciągu Fibonacciego, pierwsza liczba to zero, druga liczba to 1, a każda kolejna liczba jest sumą dwóch poprzednich, np. 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13… Ciąg wykorzystujemy do stopniowego zwiększania stawki przy przegranych zakładach. Postępujemy analogicznie do zasad wyżej opisanej strategii Martingale. Czekamy na wystąpienie serii, a następnie obstawiamy i zwiększamy stawkę w razie przegranej. Przykład:
• Stawiamy 2 PLN i przegrywamy. Strata 2 PLN.
• Stawiamy 3 PLN i przegrywamy, Strata 5 PLN.
• Stawiamy 5 PLN i przegrywamy, strata 10 PLN.
• Stawiamy 8 PLN i przegrywany, strata 18 PLN.
• Stawiamy 16 PLN i wygrywamy, wygrana 32 PLN.
W sumie, przeznaczyliśmy na zakłady 34 PLN i koniec końcu wygramy 32, a zatem jesteśmy na minimalnym minusie. Zyski w strategii Fibonacci bazują wyłącznie na trafieniach w pierwszym lub drugim zakładzie. Kontynuowanie ciągu jest ukierunkowane na minimalizowanie strat.

System D’Alembert

Bardzo ciekawy system wykorzystywany głównie do obstawiania zakładów na kolory, choć można go wykorzystać także przy innych zakładach prostych. Zaczynamy od niskiej kwoty bazowej, np. 2 PLN. Jeśli przegrasz, dokładasz 1 złotówkę, aż osiągniesz wygraną. Jeśli wygrasz, stawiasz o 1 PLN mniej. Chodzi o to, aby wygrywać z wyższą stawką oraz przegrywać z niższą. Jeśli ponownie dojdziesz do stawki bazowej, kombinacja zaczyna się od nowa. To całkiem prosty system, który jednocześnie nie eksploatuje w nadmiarze naszego kapitału, tak jak klasyczne progresje.

System Labouchere

W tym systemie przyda się kartka i ołówek, lub otwarty w tle notatnik. Należy ustalić dowolny ciąg wzrastający. Warto zacząć od niskiej kwoty, np. od 2 PLN. Ułóż ciąg złożony z pięciu liczb, przykładowo niech będzie: 2, 4, 6, 8, 10. Zakłady ponownie obstawiamy np. na kolor lub parzyste/nieparzyste.
Stawką jest suma dwóch skrajnych, a zatem 2 + 10, czyli 12 PLN. Jeśli przegrasz, kwotę wpisujesz na koniec ciągu, a zatem: 2, 4, 6, 8, 10, 12. Teraz obstawiasz 14 PLN. Jeśli wygrasz, skreślasz dwie skrajne liczby układające się na stawkę, a zatem 2 i 12. Kontynuujesz rozgrywkę, aż do momentu pozostania jednego numeru. Wówczas zanotujesz zysk. Przykład:
• Stawiasz 12 PLN i przegrywasz. Ciąg wynosi: 2, 4, 6, 8, 10, 12
• Stawiasz 14 PLN i przegrywasz. Ciąg wynosi: 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14
• Stawiasz 16 PLN i wygrywasz. Ciąg wynosi: 4, 6, 8, 10, 12
• Stawiasz 16 PLN i wygrywasz. Ciąg wynosi: 6, 8, 10
• Stawiasz 16 PLN i wygrywasz. Zostaje środkowa liczba ciągu. Możesz rozpisać nowy ciąg.
Na powyższą grę wydałeś 74 PLN, wygrałeś 96 PLN, zysk na czysto wynosi 22 PLN. System Labouchere bazuje na progresji, ale jest znacznie łagodniejszy.

Stawka Bondowska

Bardzo ciekawy system, który bazuje na progresji Martingale, ale obstawia zupełnie inne zakłady. Bazową kwotą jest 200 PLN, jednak równie dobrze możesz postawić 100 PLN i zachować odpowiednie proporcje obstawiania: 70% na górną połowę, czyli numery 19-36, 25% stawiasz na szóstkę 13-18. Pozostałe 5% obstawiasz na zero. W ten sposób, 2/3 stołu są obstawione. Jeśli stawka to 100 PLN, postaw: 70 PLN na 19-36, 25 PLN na 13-18 oraz 5 PLN na zero. Oto możliwe scenariusze:
Jeśli trafisz górną połowę stołu, wygrasz na czysto 70 PLN. Jeśli trafisz w pola 13-18, wygrasz na czysto 50 żetonów. Jeśli trafisz zero, wygrasz 80 żetonów. A co, jeśli przegramy? Wówczas podwajamy stawkę na kolejny zakład i obstawiamy zgodnie z powyższym schematem.

System Shauna

Ciekawa strategia, w której obstawiamy aż 33 pola w jednym zakładzie. Prawdopodobieństwo trafienia wynosi prawie 90%. Potrzebujemy 66 PLN na jeden obrót ruletki. Sumę tę rozdzielamy następująco:
• 36 dolarów na kolor czerwony,
• 4 dolary na złączenie pól 0 i 2.
• 4 dolary na złączenie pól 8 i 11.
• 4 dolary na złączenie pól 10 i 13
• 4 dolary na złączenie pól 17 i 20,
• 4 dolary na złączenie pól 26 i 29,
• 4 dolary na złączenie pól 28 i 31,
• po 2 dolary na trzy wybrane przez Ciebie numery z grona: 4, 6, 15, 22, 24, 33, 35
Zamysł tej strategii jest niezwykle prosty. Przy takim obstawieniu stołu, jeśli wypadnie jeden z obstawionych prze Ciebie numerów, wyjdziesz na plus 6 dolarów. Dostrzegasz już słaby punkt tej strategii? Wystarczy jeden przegrany zakład na 10 wygranych, aby nie zanotować żadnego zysku. Przy dwóch przegranych zakładach jesteśmy mocno w plecy. Zakładając, że prawdopodobieństwo trafienia wynosi 90%, szansa zanotowania dużej straty jest niestety relatywnie wysoka.

Szczęśliwa siódemka

Bardzo ryzykowny i odważny system bazujący na progresji, tyle tylko, że w głównej mierze angażuje wygrany w trakcie gry kapitał. Zamysłem jest obstawienie siedmiu kolejnych zakładów na kolor, połowę stołu lub parzyste/nieparzyste. Stawka każdego kolejnego zakładu powinna być o połowę wyższa. Warunkiem skuteczności tej strategii jest wygranie dwóch pierwszych zakładów. W te sposób zyskujemy kapitał potrzebny do dalszego obstawiania. Załóżmy, że stawka bazowa to 4 PLN:
• W pierwszym obrocie stawiasz 4 PLN,
• W drugim obrocie stawiasz 6 PLN,
• W trzecim obrocie stawiasz 9 PLN,
• W czwartym obrocie stawiasz 14 PLN (zaokrąglamy w górę),
• W piątym obrocie stawiasz 21 PLN,
• W szóstym obrocie stawiasz 32 PLN,
• W siódmym obrocie stawiasz 48 PLN.
Efektywność tej metody zależy w głównej mierze od szczęścia. Jeśli uda CI się trafić wszystkie siedem zakładów, zarobisz w sumie 268 PLN, czyli 140 PLN na czysto. Przy trafieniu kilku zakładów z rzędu, plusem jest to, że nie tracisz swojego kapitału, a jedynie wygrane uzyskane w ostatnich obrotach.

Szczęśliwy numerek

Niezwykle prosta strategia, w której można dużo wygrać, przy stosunkowo niewielkim nakładzie kapitału. Wybieramy sobie nasz szczęśliwy numerek spośród 37 pól dostępnych na stole do ruletki. Obstawiamy ten numer, aż do momentu, gdy nie zostanie on wylosowany przez krupiera. Dysponując odpowiednio wysokim kapitałem, mamy mnóstwo prób, aby w końcu trafić swój numer. Gdy tak się stanie, zanotujemy duży zysk, niezależnie od tego, za którym razem się powiedzie. Aby tak się stało, przy każdym obrocie ruletki powiększamy stawkę o 1 PLN.
Szansa trafienia zakładu na szczęśliwy numer wynosi 2,7%, a zatem w teorii, na sto obrotów ruletki, przynajmniej dwukrotnie powinien pojawić się dany numer. Z kolei w praktyce, wybrany przez Ciebie numer może nie pojawić się nawet przez kilkaset obrotów z rzędu. To oznacza, że należy zaczynać od niskiej stawki i przygotować spory kapitał.
Załóżmy, że wybrany przez Ciebie numer padnie za 20 razem. Zaczynając od 1 PLN, na zakłady przeznaczyłeś w sumie 210 PLN. Wygrana za jeden numer jest wypłacana w stosunku 1 do 35. Wygrana wyniesie zatem 700 PLN, a zatem zysk na czysto to 490 PLN.

Mała seria

Ten zakład jest zalecany w ruletce europejskiej i skupia się na obstawianiu określonego wycinka koła. W przypadku małej serii obstawiamy 12 numerów leżących obok siebie na stole. Czynimy to poprzez obstawienie sześciu żetonów o dowolnych nominałach na splity, czyli miejsce, w którym łączą się ze sobą dwa numery. W małej serii obstawiamy poszczególne splity: 5 i 8, 19 i 11, 13 i 16, 23 i 24, 27 i 30 oraz 33 i 36. W ten sposób obstawiliśmy całkiem spory wycinek koła ruletki. Strategia zakłada, że istnieje większa szansa, że kulka zatrzyma się na określonym wycinku. W przypadku tradycyjnych zakładów, pola są ułożone w taki sposób, aby wygrywające i przegrywające pola były ze sobą ułożone naprzemiennie.
Załóżmy, że postawisz po 10 PLN na każdy ze splitów. Stawka całkowita wynosi zatem 60 PLN. Ewentualna wygrana zostanie wypłacona w stosunku 17 do 1, a zatem, za dobry split zarobisz 170 PLN, co daje 110 PLN zysku. Bardzo ciekawa stratega, w której na pięć obrotów wystarczy wygrać dwa, aby zagwarantować sobie zysk.

Wielka seria

Jest to zakład analogiczny do wyżej wymienionego, ale w tym przypadku obstawiamy 17 numerów, które sąsiadują ze sobą na kole ruletki. Zmieszczenie się w takim przedziale jest bardzo prawdopodobne. Jak możesz obstawić wielką serię? Należy położyć żetony na splitach: 4 i 7, 12 i 15, 18 i 21, 19 i 32 oraz 32 i 35. Obstawiamy także zakład na trzy numery: 0, 2 i 3. Żeton należy umieścić w miejscu, gdzie łączą się te trzy pola. Ostatnim krokiem jest Corner Bet, czyli obstawienie kwadratu na numerach 25, 26, 28 oraz 29. Zakładając 10 PLN na jeden zakład, w sumie postawiłeś 70 PLN.
Jeśli trafisz w pole 0, 2 lub 3 wygrasz 110 PLN i będziesz 40 PLN do przodu. Jeśli trafisz jeden ze splitów, wygrasz 170 PLN i będziesz do przodu o 100 PLN. Jeśli natomiast wypadnie Corner, zarobisz 80 PLN i odnotujesz 10 PLN zysku. Prosta i nieskomplikowana strategia, która jest wykorzystywana od wielu lat. W ruletce francuskiej wyróżniamy tzw. anonse, czyli zakłady na wycinek koła. Możemy tam znaleźć pole do obstawienia wielkiej serii, bez układania kolejnych żetonów na polu gry.

System Charlotte

Jest nieco zbliżony do Szczęśliwego Numerka, ale tutaj gracze będą obstawiać dwa numery. Po pierwsze, obstawiasz wybrany przez Ciebie numer. W kolejnych obrotach obstawiasz także ostatni numer jaki został odnotowany w ruletce. Załóżmy, że stawiasz po 10 PLN na każdy z tych numerów. Trafienie konkretnego numeru jest rozliczane w stosunku 35 do 1, a zatem, możesz zarobić 350 PLN (330 PLN zysku). W sumie, masz 12 obrotów na trafienie jednego z obstawianych numerów, aby zanotować minimalny zysk w tym systemie, czyli 10 żetonów. Aby zapewnić sobie zysk, gracze stopniowo zwiększają stawki: po 27 spinach następuje podwojenie stawki. Wraz z kolejnymi nieudanymi spinami stawka stopniowo rośnie.

Królewski system

To jedna z najstarszych strategii wykorzystywanych przy stole do ruletki. Polega na obstawianiu tuzinów, które nie padły w ostatnim obrocie. A zatem, pierwszy obrót ruletki jest wolny od obstawiania. Czekamy na rezultat i wchodzimy do gry. Jeśli padnie numer w przedziale 1 – 12, obstawiamy tuziny 13 – 24 oraz 25 – 36. Jeśli padnie numer z przedziału 13 – 24, wówczas obstawiamy tuziny 1 – 12 oraz 25 – 36. Natomiast jeśli wypadnie numer z przedziału 25 – 36, stawiasz na dwa pierwsze tuziny na polu ruletki. Warto zacząć od stosunkowo niskiej stawki, np. 10 żetonów. Po każdym nietrafionym zakładzie podnosisz stawkę o 10% kwoty bazowej. Istnieje wiele ciekawych odmian, które wykorzystują założenia królewskiego systemu.

System pięciu numerów

W tej strategii, gracz samodzielnie wybiera pięć numerów, na których chce postawić swoje żetony. Przy stawce 10 PLN na pole, w sumie, jeden zakład będzie nas kosztował 50 PLN. Ewentualna wygrana w pierwszym obrocie to 350 PLN, a zatem, 300 PLN na czysto. Na zanotowanie zysku mamy szansę w siedmiu kolejnych spinach z rzędu. Jeśli w tym czasie nie zanotujesz wygranej, zwiększ stawkę do 60 PLN na każdy obrót. Należy obliczać potencjalny zysk i z czasem, w razie serii przegranych numerów, podwyższać stawkę, aby przy szczęśliwym obrocie w końcu wyjść na plus.

Zakłady na sześć streetów

Numerowane pola na stole do ruletki dzielą się na pionowe tuziny oraz poziome streety, czyli uliczki. W skład każdego streeta wchodzą trzy numery. W tej strategii gry należy obstawiać po dwa streety wchodzące w skład każdego tuzina. Przypadkowo, mogą to być streety: 1,2,3 oraz 7,8,9 w pierwszym tuzinie, 13,14,15 oraz 22, 23, 24 w drugim oraz 28, 29, 30 oraz 34, 35 i 36 w trzecim. Prawidłowo wytypowany street oferuje nam wygraną w stosunku 11 do 1.
Przy stawce 10 PLN na każdy street, ewentualna wygrana wynosi 110 PLN. Na czysto notujemy zatem 50 PLN zysku. Jeśli nie trafimy, możemy nieznacznie podnieść stawkę 10-15% kwoty bazowej na kolejny obrót, aż do momentu szczęśliwego spina.
Pokrewnym systemem są trzy streety. Sposób działania jest analogiczny. Wybieramy sobie po jednym streecie z każdego tuzina. Biorąc pod uwagę mniejszą stawkę całkowitą, mamy aż trzy szanse na to, aby zakończyć rozgrywkę z zyskiem, przed podniesieniem stawki.

Strategia Richy’ego

Kolejna ciekawa propozycja, którą możemy polecić fanom łagodnej gry przy stole do ruletki. W tej grze obstawiamy kolor, który wypadł podczas ostatniego spina. Jeśli się pomylimy, podnosimy stawkę o 1 żeton. Jeśli zaczynamy od 10 PLN, podbijać będziemy w sposób następujący: 10, 20, 30, 40, 50 itd. Zasada jest tutaj niezwykle prosta. Jeśli prawidłowo wytypujesz zakład i jesteś na plusie, wracasz do kwoty bazowej i kontynuujesz rozgrywkę. Jeśli trafisz, a mimo to jesteś na minusie, ponownie podbijasz stawkę, aby mieć większe szanse na odzyskanie poprzednich strat. Trzymamy się tego systemu, aż do uzyskania satysfakcjonujących wyników.

Rodzaje ruletki a systemy gry

Powyższe systemy gry są dedykowane ruletce europejskiej lub francuskiej, w której na stole znajduje się 36 ponumerowanych pól w kolorze czarnym i czerwonym, a także zielone pole zero. W kasynach online znajdziemy również ruletkę amerykańską, w której znajduje się dodatkowe pole, podwójne zero. W przypadku ruletki europejskiej, szansa trafienia pojedynczego numeru to 2,7%, natomiast w przypadku ruletki amerykańskiej ok. 2,5%. Spora różnica uwidacznia się w przypadku zakładów prostych. Tutaj mamy 47,3% szansy na wytypowanie prawidłowego koloru, połowy lub parzystych i nieparzystych. W przypadku ruletki amerykańskiej, szansa spada do 44,6%. W związku z tym, powyższe systemy są mniej efektywne w przypadku odmiany amerykańskiej.

System Parlay

W przypadku progresji często mówimy o czarnej serii kilkunastu przegranych z rzędu. A gdyby serie wykorzystać na swoją korzyść? Tak właśnie działa system Parlay, którego złota zasada brzmi: Wszystko albo nic. To ryzykowny system, który pozwala zdobyć sporą wygraną przy stosunkowo niewielkich stawkach. Stawiasz na dowolny kolor 10 PLN. Jeśli wygrasz, dokładasz wygraną i powtarzasz zakład. W przypadku serii kolorów możesz zarobić: 10, 20, 40, 80, 160, 320, 640, 1280 PLN… i tak dalej. Kiedy się zatrzymać i zgarnąć wygraną? Oto jest pytanie! W ej kwestii pozostaje zdać się jedynie na intuicję.

Jaki system ruletkowy jest najlepszy?

Na przestrzeni lat opracowano setki różnorodnych strategii gry. W szukaniu skutecznej metody ogrania kasyna brali udział nawet znani matematycy. Który z systemów okazuje się najskuteczniejszy? No cóż, wiele zależy od tego, jakim kapitałem dysponujesz. Jeśli jest on mocno ograniczony, nie korzystaj z systemów bazujących na progresji, gdyż bardzo szybko możesz stracić wszystko. Jednocześnie, jeśli nie lubisz bardzo dużego ryzyka i chcesz uniknąć niepotrzebnych nerwów, również stawiaj na strategie, w których stawka rośnie powoli lub jest ona stała.
Ruletka online w kasynach internetowych może zostać przełączona w tryb demo. Wówczas gramy za wirtualne żetony, nie narażając swojego kapitału. W ten sposób możesz bezpiecznie sprawdzić strategie, który podobają Ci się najbardziej. Pamiętaj jednak, że gra za darmo nie odzwierciedla emocji i specyfiki gry na pieniądze. Ruletka to jedna z najbardziej losowych gier hazardowych, a co za tym idzie, gracze zawsze muszą akceptować określony stopień ryzyka i wierzyć w swoje szczęście.