1916 wyświetleń

Ukraina

Opublikowano 5 marca 2021

Autor Admin

Ostatnia aktualizacja 5 marca 2021

Hazard i kasyna naziemne na Ukrainie

Status prawny na Ukrainie przez wiele lat był mocno skomplikowany. Nie ulega jednak wątpliwości, że przez ostatnią dekadę nie był to kraj szczególne przyjazny fanom zakładów bukmacherskich oraz kasyn. W roku 2020 nastały jednak długo wyczekiwane zmiany, a nasi wschodni sąsiedzi postanowili zalegalizować hazard. Jednakże na pierwsze kasyna naziemne w dużych miastach Ukrainy, mieszkańcy tego kraju wciąż będą musieli trochę poczekać.

Historia hazardu na Ukrainie

Ukraina uzyskała niepodległość w sierpniu 1991, stając się kolejnym krajem, któremu udało się odłączyć od socjalistycznego bloku ZSRR. Początki hazardu sięgają początków niepodległej Ukrainy. Początkowo, do dyspozycji mieszkańców były salony naziemne bukmacherów oraz kilka kasyn naziemnych, w dużych miastach, takich jak: Kijów, Odessa, Lwów czy Donieck.

W roku 2009 Ukraina wprowadziła jednak całkowity zakaz hazardu. Okresowo zbiegło się to z ustawą hazardową wprowadzoną w Polsce. O ile w naszym kraju szybko powróciły legalne kasyna naziemne oraz usługi bukmacherskie, o tyle na Ukrainie, przez kolejne 11 lat nie było możliwości legalnego skorzystania z jakichkolwiek usług hazardowych, zarówno w lokalach naziemnych, jak również przez Internet. Dopiero w 2020 roku, Rada Najwyższa przegłosowała ustawę, która ponownie legalizuje hazard na Ukrainie.

Regulacje prawne hazardu w Ukrainie

Od lipca 2020 roku hazard na Ukrainie ponownie jest legalny. Rada najwyższa dopuściła następujące formy działalności: kasyna naziemne, salony gier, kasyna internetowe, zakłady bukmacherskie w punktach oraz online oraz loterie. Legalny stał się również poker przez Internet. A zatem, z kraju niezwykle rygorystycznego, w którym hazard był całkowicie zabroniony, Ukraina stała się bardziej liberalna od Polski. Obywatele tego kraju mogą już korzystać z usług online, natomiast na punkty naziemne wciąż będą musieli odrobinę poczekać. Przywrócenie tej formy hazardu jest oczywiście opóźnione ze względu na trwającą pandemię.

Jednocześnie, regulacje prawne ograniczają możliwość otwierania kasyn naziemnych. W Kijowie będą one mogły być utworzone jedynie w pięciogwiazdkowych hotelach, co ogranicza lokalizację do kilku dostępnych miejsc. Poza stolicą Ukrainy, wymogiem będą hotele czterogwiazdkowe. Dopuszczone będą również salony gier, ale łączna liczba automatów na cały kraj nie może być większa niż 40 tysięcy. Jednocześnie, będą one dostępne wyłącznie w hotelach 3, 4 oraz 5-gwiazdkowych.

Czy na Ukrainie znajdują się kasyna naziemne?

Na ten moment nie. Ustawa legalizująca hazard została uchwalona dopiero w lipcu 2020 roku, a zatem, to bardzo mało czasu na zorganizowanie pełnoprawnego kasyna naziemnego. Sytuacji nie ułatwia trwająca pandemia. Możemy jednak śmiało zakładać, że do końca 2021 roku, w największych miastach takich jak Lwów czy Kijów pojawią się pierwsze kasyna naziemne.