1609 wyświetleń

Węgry

Opublikowano 18 marca 2021

Autor Admin

Ostatnia aktualizacja 18 marca 2021

Hazard i kasyna naziemne na Węgrzech

Od lat podkreślana jest szczególna bliskość oraz sympatia pomiędzy narodem polskim oraz węgierskim. Słynne powiedzenie głosi: „Polak, Węgier dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki”. Jak się okazuje, oba kraje łączy także dosyć rygorystyczne podejście do prawa hazardowego. Węgry słyną z niezwykle surowego prawa, które znacznie ogranicza dostęp do hazardu, zarówno w formie naziemnej, jak również online. W kraju funkcjonuje zaledwie pięć kasyn, z czego wszystkie są zlokalizowane w stolicy kraju, Budapeszcie.

Historia hazardu na Węgrzech

Węgry, podobnie jak Polska, są krajem postkomunistycznym, który w latach 90. przechodził poważne zmiany ustrojowe. Niepodległość i niezależność od Związku Radzieckiego, Węgry uzyskały w 1989 roku. Kraje postkomunistyczne w bardzo różny sposób podeszły do kwestii hazardu. Niektóre, takie jak Polska czy Estonia dostrzegły w tym potencjał, z kolei inne, takie jak Węgry, postanowiły znacząco ograniczyć możliwość zakładania miejsc o charakterze hazardowym. W 1991 roku, na Węgrzech wprowadzono ustawę hazardową, która do dnia dzisiejszego bardzo mocno ogranicza możliwość swobodnego korzystana z usług o charakterze hazardowym.

Regulacje prawne hazardu na terenie Węgier

Ustawa obowiązująca na Węgrzech w dużej mierze przypomina tą, jaka obowiązuje w naszym kraju. Istnieją nawet przypuszczenia, że polska ustawa w wielu miejscach wzorowała się na rozwiązaniach wprowadzonych na Węgrzech. Nadzór nad operatorami sprawuje odpowiedniego polskiego Ministra Finansów. Ponadto, funkcjonuje Inspekcja Gier Hazardowych, która decyduje o zakresie organizacji zakładów wzajemnych, gier liczbowych oraz gier hazardowych. Bardzo poważne restrykcje sprawiają, że na terenie Węgier działa zaledwie kilka kasyn naziemnych.

Hazard online, podobnie jak w Polsce, ogranicza się wyłączenie do serwisów prowadzonych przez podmioty krajowe dysponujące odpowiednią licencją. Dostęp do kasyna online jest praktycznie zerowy. Unibet zgłosił ustawę węgierska do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Choć ten przychylił się do wniosku i określił działania rządu jako niekonstytucyjne, nie zmieniło to sytuacji w tym kraju. Na Węgrzech ograniczenia są jeszcze bardziej dotkliwe niż w Polsce. Nie uświadczymy tam np. salonów gier. Automaty mogą znajdywać się wyłącznie na terenie kasyna naziemnego. Kolejnym nieco dziwacznym ograniczeniem są wyjątkowo wczesne godziny zamknięcia kasyn. Po godzinie 20, w Budapeszcie nie skorzystamy już z lokali hazardowych.

Jakie gry hazardowe są legalne na Węgrzech?

Na terenie tego kraju, obywatele mają możliwość skorzystania z usług krajowych podmiotów oferujących zakłady wzajemne oraz gry kasynowe w formie naziemnej oraz internetowej. W praktyce, tylko kilka firm posiada właściwą licencję. Najlepszym dowodem na to jest bardzo niska liczba kasyn. Na terenie Węgier działa 5 kasyn naziemnych, z czego wszystkie znajdują się w Budapeszcie. W miastach nie uświadczmy natomiast salonów z grami. Wstęp do kasyna naziemnego mają wyłącznie osoby pełnoletnie, które okażą ważny dokument tożsamości.